Xięgarnia

18.07.2020

Filip Łobodziński pyta Zygmunta Miłoszewskiego o nasze największe marzenia i o cenę jaką jesteśmy gotowi zapłacić za ich spełnienie. Pretekstem do tych pytań jest najnowsza powieść Miłoszewskiego "Kwestia ceny". Zygmunt Miłoszewski to postać znana od lat polskim czytelnikom. Jak dotąd opublikował 7 powieści: od kryminałów i horrorów (m.in.: "Uwikłanie", "Ziarno prawdy", "Gniew") po książki dla dzieci. "Kwestia ceny" to thriller przygodowy na nowe czasy.

"Każdy człowiek ma jakąś odporność" - mówi Mikołaj Grynberg serwując nam opowieść o rodzinie i o dziedziczonej przez nią traumie - a nazywa tę opowieść - "Poufne". Mikołaj Grynberg jest fotografem i pisarzem, a z wykształcenia psychologiem. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów "Dużo kobiet" (2009) i "Auschwitz - co ja tu robię?" (2010). Wydał zbiory rozmów: "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia" (2018), która zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. Jego kolejna książka, tom opowiadań "Rejwach" (2017), znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Autor od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. Justyna Sobolewska mówi, że po przeczytaniu książki "Poufne" - "ma się ochotę zadzwonić do rodziców albo do dzieci, albo do kogoś bliskiego i powiedzieć coś miłego".

Max Cegielski wyrusza na wakacje szlakami brytyjskiego pisarza Roberta Macfarlane. W Polsce dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu ukazały się już jego "Szlaki. Opowieści o wędrówkach", czyli książka o zapomnianych traktach, np. rzymskich w Anglii, "Góry. Stan umysłu", w której Macfarlane opowiada historię wspinaczki wysokogórskiej i usiłuje zrozumieć fenomen himalaizmu oraz "Podziemia" - ekologiczny thriller, o tym, co człowiek ukrywa pod ziemią.