Xięgarnia

20.06.2020

W premierowym odcinku "Xięgarni" Filip Łobodziński i Clara Williams Roldan rozprawiają się z plastikiem, który funkcjonuje w naszym życiu od mniej więcej 120 lat. W tym czasie wyprodukowano go 8,5 miliarda ton. Recyklingowi poddano – tylko 9 procent. Clara Williams Roldan w swojej książce "Rozstanie z plastikiem" w tłumaczeniu Krzysztofa Środy pokazuje, gdzie w inspirujący i czytelny sposób szukać alternatywy dla plastiku.

Justyna Sobolewska czyta "Bezmatek" Miry Marcinów. "Bezmatek" to debiut prozatorski Marcinów, wcześniej wydała książki: "Szaleństwo jako wybór" (2012), "Niezabliźniona rana Narcyza" (2018, z Bartłomiejem Dobroczyńskim) oraz "Historia polskiego szaleństwa" (2018), za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej.

A Agata Passent i Marta Podgórnik kreślą pewną "Przepowieść w ścinkach", czyli rozmawiają o najnowszym tomiku wierszy poetki. Podgórnik jest laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2019) za tomik "Mordercze ballady". "Przypowieść w ścinkach", to jak pisze wydawca książki (Biuro Literackie) – "dwadzieścia pięć poetyckich pocztówek z napisanego życia".