Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos podpisał w piątek dekret o rozwiązaniu parlamentu i przeprowadzeniu przedterminowych wyborów 20 września - informuje agencja Reuters, powołując się na anonimowego urzędnika z kancelarii prezydenta.
Prezydent mianował w czwartek przewodniczącą Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu premierem tymczasowego rządu. Ta pierwsza kobieta piastująca urząd premiera Grecji ma pokierować krajem do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych. W czwartek szef eurosceptycznej partii Jedność Ludowa, powstałej po rozłamie w Syrizie, Panagiotis Lafazanis zwrócił prezydentowi Pawlopulosowi mandat do powołania nowego rządu koalicyjnego. Wcześniej misję utworzenia rządu otrzymała największa w Grecji partia opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, która jednak również poniosła porażkę.
Grecja ma zostać w strefie euro
Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent mógł jeszcze sięgnąć po "rozwiązanie ostatniej szansy", czyli zwołać spotkanie przywódców wszystkich partii w nadziei, że zgodzą się sformować rząd koalicyjny. Mógł także od razu wyznaczyć gabinet tymczasowy i ogłosić termin nowych wyborów. Z sondażu opublikowanego w piątek wynika, że 64 proc. ankietowanych nie popiera decyzji Ciprasa o rezygnacji i przedterminowych wyborach. To samo badanie pokazuje, że lewicowa Syriza pozostanie największą partią w greckim parlamencie. 68 proc. badanych uważa także, że Grecja powinna za wszelką cenę pozostać w strefie euro, nawet jeśli oznaczałoby to kolejne oszczędności.
#Greece - New Metron poll: SYRIZA over 7% down compared to January 25 election. ND unchanged. Golden Dawn 2% up. pic.twitter.com/jiw80yJtLF
— Vincenzo Scarpetta (@LondonerVince) sierpień 28, 2015
Autor: km / Źródło: PAP