Merkel zapewnia, że pieniądze z EBC popłyną do greckich banków do niedzieli. Potem sektor może się udusić

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatMerkel: EBC zapewni greckim bankom płynność do niedzieli

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po wtorkowym szczycie strefy euro, że szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapewnił, iż EBC zrobi, co niezbędne, żeby zapewnić płynność greckim bankom do czasu niedzielnego szczytu UE. Dzięki tej pomocy, mieszkańcy półwyspu mogą jeszcze wypłacać pieniądze z bankomatów.

Merkel oświadczyła na konferencji prasowej, że nie jest "przesadnie optymistyczna" w kwestii znalezienia w niedzielę rozwiązania ratującego Grecję, ale że szczyt UE został zwołany "ponieważ uważamy, że sytuacja jest tak niebezpieczna".

Koniec czasu

Grecja ma do czwartku przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego kraju.

Merkel podkreśliła, że propozycje muszą być "bardzo szczegółowe" i zakrojone na dłuższy czas. - Potrzebujemy kilkuletniego programu, który wyjdzie poza to, o czym dyskutowaliśmy jeszcze dziesięć dni temu (...). Teraz rozmawiamy w zasadzie o trzecim programie pomocy - dodała. Przypomniała, że na nowy program dla Grecji będzie musiał jeszcze zgodzić się także niemiecki Bundestag.

Pomoc na chwilę

Merkel nie wykluczyła, że gdy gotowe będą propozycje zakrojone na dłuższy czas, możliwa będzie dyskusja o "krótkoterminowych rozwiązaniach", jak np. pomostowy kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań Grecji. Takie krótkoterminowe wsparcie może być też uzależnione od spełnienia pewnych warunków przez Ateny.

Tymczasem Europejski Bank Centralny (EBC) ostrzegł we wtorek, że nie może udzielać bankom pożyczek ratunkowych na zbyt hojnych warunkach lub na podstawie niewystarczających zabezpieczeń. Chodzi o finansowanie ratunkowe zwane ELA (ang. emergency liquidity assistance), z którego obecnie korzystają greckie banki. EBC w poniedziałek utrzymał wysokość tych pożyczek na poziomie 89 mld euro, choć Bank Grecji prosił o zwiększenie tej sumy.

Greckie banki, nieczynne od ubiegłego poniedziałku, pozostaną zamknięte jeszcze we wtorek i środę, a dzienny limit wypłat z bankomatu zostanie utrzymany na poziomie 60 euro - poinformowała dwa dni temu szefowa związku greckich banków Luka Kaceli.

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywanie depozytów bankowych przez Greków, którzy boją się załamania systemu finansowego.

Autor: tol / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: