Berlin do Aten: zamroźcie konta swoich bogaczy

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatWedług Gabriela Unia Europejska byłaby skłonna wesprzeć greckie władze

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) zaproponował w piątek, aby rząd w Atenach zablokował w całej Europie konta bankowe najzamożniejszych Greków, którzy unikają płacenia podatków we własnym kraju.

- Zaproponowaliśmy panu Aleksisowi Ciprasowi, aby zamroził konta bogatych obywateli greckich, którzy winni są swemu krajowi spłatę podatków - powiedział Gabriel w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post". - Aby wcielić tę propozycję w życie, greckie władze podatkowe powinny się uaktywnić - dodał niemiecki polityk.

Złe zagrania

Według Gabriela Unia Europejska byłaby skłonna wesprzeć greckie władze poprzez swój personel albo za pomocą finansowania z planu inwestycyjnego Junckera, jednak aby mogło się tak stać, "nowy grecki rząd powinien zrezygnować z zagrań prowadzonych w ostatnich tygodniach". Warunkiem wszelkiej pomocy - podkreślił Gabriel - jest przedstawienie przez Ateny możliwego do zaakceptowania planu reform instytucjonalnych.

W związku z planowaną podrożą premiera Ciprasa do Rosji wicekanclerz Niemiec oświadczył, że nie jest w stanie sobie wyobrazić, iż "ktokolwiek w Atenach poważnie rozważa ideę odwrócenia się od Europy i rzucenia się w objęcia Moskwy".

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Raporty: