TVN24 Biznes | Z kraju

Globalna dyskusja o rozwoju internetu. W Katowicach ruszył szczyt cyfrowy ONZ

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
W Katowicach ruszył szczyt cyfrowy ONZ
Cyfryzacja KPRMW Katowicach ruszył szczyt cyfrowy ONZ

Pięciodniowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 rozpoczął się w poniedziałek w Katowicach. W spotkaniu udział wezmą między innymi przedstawiciele ONZ, rządów, organizacji pozarządowych i biznesu z całego świata. Do udziału w wydarzeniu (na miejscu i online) zarejestrowało się około 5,7 tysiąca osób. W związku ze szczytem ogłoszono pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP.

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim "Internet United". Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

"Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach" - podało RCB.

Goście szczytu IGF w Katowicach

W szczycie, poza przedstawicielami polskiego rządu: premierem Mateuszem Morawieckim czy sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w KPRM Januszem Cieszyńskim, udział wezmą przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, na czele z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. gospodarczych i społecznych Liu Zhenminem i wysoką komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet-Jerią.

Ponadto swój udział potwierdziło także: ok. 30 ministrów z całego świata odpowiedzialnych za cyfryzację, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Prezydent RP Andrzej Duda ma być gościem online.

Program tzw. "dnia zero" szczytu cyfrowego (6 grudnia) oraz jego fazy głównej (7-10 grudnia) to łącznie kilkaset różnych aktywności, w tym warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To również sesje z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

Program IGF w Katowicach

Temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu szczytu - "dniu zero", to globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia 7 grudnia – zaplanowano m.in. sesje parlamentarną i parlamentarny okrągły stół nt. podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika, który ma otworzyć wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Od wtorkowego popołudnia do piątkowego popołudnia przewidziano ok. 300 paneli poświęconych kwestiom obecnych i przyszłych technologii, legislacji, technologiom cyfrowym czy infrastrukturze. Dużo uwagi ma być poświęconej wykorzystaniu sieci przez administrację i biznes. Pojawią się wątki związane z kompetencjami w świecie cyfrowym czy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Ponad 80 warsztatów

W programie IGF 2021 znajdują się też warsztaty zaproponowane przez osoby ze wszystkich stron świata. Swój pomysł mógł zgłosić każdy. ONZ wybrało 83 warsztaty, dotyczące m.in. ochrony dzieci w internecie, zrównoważonej konsumpcji w ramach e-commerce, cyfrowych praw i obowiązków, czy wolności słowa w internecie.

Szczyt pod egidą ONZ łączy pięć grup interesariuszy, układających przyszłość cyfrowego świata: biznes, administrację, świat nauki, organizacje pozarządowe i technologiczne. Wątkiem wiodącym ma być jednak zaangażowanie młodych ludzi: organizatorzy chcą ich zaprosić do spotkania się z ekspertami z całego świata, ministrami cyfryzacji, przedstawicielami Komisji Europejskiej i ONZ.

Szczyty cyfrowe ONZ wieńczą z zasady podsumowania, przygotowywane przez ONZ z opóźnieniem, ponieważ wymaga to przeanalizowania przeprowadzonych paneli czy podania w dużej mierze statystycznych informacji o omawianych tematach. Polscy organizatorzy tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowali jednak ostatniego dnia przedstawienie Protokołu z Katowic – Katowice Protocol.

Protokół ma zawierać główne tematy, główne kierunki, w których powinna toczyć się dyskusja o świecie cyfrowym, wśród nich – najogólniej – mają być kwestie kompetencji cyfrowych, cyberbezpieczeństwa, infrastruktury i usług. Protokół ma być dokumentem, do którego będzie można odnosić się podczas kolejnych dużych wydarzeń dotyczących internetu na świecie.

Według danych organizatorów do 28 listopada do udziału w Szczycie - na miejscu i online - zarejestrowało się blisko 5,7 tys. osób, wśród nich niespełna 1,6 tys. osób z Polski.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Pozostałe wiadomości