O ile w czerwcu zarejestrowanych bezrobotnych było o 290 tys. mniej niż przed rokiem, o tyle w grupie wiekowej 60 lat i więcej przybyło ich w ciągu roku 7 tys. (8,5 proc.) - do 88,9 tys. Powód: podwyższony wiek emerytalny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Z roku na rok wydłuża się powszechny wiek emerytalny. W czerwcu br. kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. – w wieku 60 lat, ale mając 60 lat i 8 miesięcy. W ewidencji pośredniaków liczba pań 60+ wzrosła w ciągu roku o 3,8 tys., przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn w tym wieku.
Młodzi kontra starsi
Dziennik zauważa, że mimo to sytuacja seniorów na rynku pracy i tak jest zdecydowanie lepsza niż młodzieży – w I kw. stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata wynosiła, uwzględniając szarą strefę, 6,6 proc., a wśród młodych do 24 lat ponad 23 proc. Kłopot w tym, że bezrobocie wśród młodych systematycznie spada, a wśród seniorów – systematycznie rośnie. - Naszym celem jest zablokowanie skokowego wzrostu bezrobocia w tej grupie. Jeśli osoba traci zajęcie kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jej aktywizacja jest trudna – mówi "DGP" Małgorzata Sarzalska z resortu pracy.
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu