Przegląd prasy. Nowy rejestr dla przedsiębiorców i potężna lista problemów

Z kraju

Jak odliczyć 50 proc. VAT od paliwa?TVN24 BiS
wideo 2/7

Rejestracja nowego biznesu z trzech dni wydłużyła się do nawet trzech miesięcy. Potwierdziły się obawy przedsiębiorców: od 1 stycznia trudniej zarejestrować nową firmę na potrzeby VAT. To konsekwencja przepisów, które mają ułatwić walkę z wyłudzającymi podatek - pisze "Rzeczpospolita".

– Urzędnicy jeszcze przed rejestracją sprawdzają siedzibę firmy, wypytują, czym będzie się zajmować, ile osób chce zatrudniać, w co inwestować. Znacznie wydłuża to całą procedurę – mówi „RP” adwokat Piotr Świniarski.

Utrudnienie dla wszystkich

– Rozumiem, że skarbówka nie chce przepuścić przez rejestracyjne sito nieuczciwych, ale dodatkowa weryfikacja już na starcie jest utrudnieniem dla wszystkich nowych firm. Często na rynku trzeba się pojawić szybko. Wydłużenie rejestracji może zablokować niektóre inwestycje – mówi „RP” Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Lista problemów

Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w MF, wyjaśnia, że organ jest zobowiązany do załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca.

- W związku z zakresem czynności nie można określić średniego czasu, jaki przypada na rejestrację VAT - podkreśla Domasiewicz.

Z rejestracją do celów VAT są też inne problemy. Pełnomocnicy (np. doradcy podatkowi czy księgowi) nie chcą rejestrować nowych firm, bo boją się, że będą musieli płacić za nie zaległy VAT. A tak się może stać, nawet gdy wykażą, że nie wiedzieli o nadużyciach klientów - podaje gazeta.

Nowe przepisy

Tak zwana duża nowelizacja ustawy o VAT weszła w życie 1 stycznia. Jednym z jej głównych celów było ułatwienie walki z osobami wyłudzającymi podatek. Od tego roku fiskus uzyskał prawo m.in. do wykreślenia z urzędu firmy z rejestru podatników VAT. Do 10 kwietnia br. skorzystał z tego prawa ponad 39 tys. razy. Najwięcej, bo ponad 25 tys. firm wykreślono, ponieważ zawiesiły one działalność na co najmniej sześć miesięcy.

Od 1 marca fiskus zyskał też kolejne uprawnienia w walce z oszustwami podatkowymi. Kontrolerzy celno-skarbowi mogą teraz działać także poza swoim województwem i bez imiennych upoważnień wchodzić do siedzib firm. A podatnik nie może składać zastrzeżeń do protokołu kontroli.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP, Rzeczpopsolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock