W 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła 185 śledztw dotyczących spraw "godzących w podstawy ekonomiczne państwa". Straty Skarbu Państwa spowodowane przez rozpracowywane grupy sięgają setek milionów złotych.
Informacje te znalazły się w raporcie dotyczącym działalności ABW w 2014 r.
Nowelizacja przynosi efekty?
W sumie - jak wynika z dokumentu - w ubiegłym roku Agencja prowadziła 336 śledztw, spośród których 150 zostało zakończonych. Prawie 2/3 z nich dotyczyło różnego rodzaju przestępczości ekonomicznej. ABW zabezpieczyła też mienie o wartości 114 mln zł.
Jednym z najważniejszych monitorowanych przez ABW sektorów był sektor energetyczny. Jak wskazano w raporcie, działania Agencji w tym zakresie obejmowały m.in.: monitorowanie realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, identyfikowanie zagrożeń dla sektora paliwowego w Polsce, rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń sektora gazowego, funkcjonowanie rynku energii oraz identyfikowanie i rozpoznawanie potencjalnych nieprawidłowości związanych z procesami inwestycyjnymi KGHM Polska Miedź SA.
Autorzy opracowania zwrócili też uwagę na fakt, że od kilku lat w działaniu grup przestępczych powtarzają się pewne mechanizmy - np. tzw. przestępstwa karuzelowe, wystawianie pustych faktur zwiększających naliczony VAT czy zaniżanie wartości celnej towaru. Charakterystyczne są też w oszustwach fikcyjne firmy, czyli "znikający podatnik", fałszowanie dokumentacji celnej i skarbowej, niezgodne ze stanem faktycznym wpisy w podatkowo-celnych systemach informatycznych, nadużycia w funkcjonowaniu systemu TAX Free.
ABW zwraca jednak uwagę, że skutek przynoszą zmiany wprowadzane w 2013 r. w przepisach prawnych. Tak jest np. w przypadku oszustw w branży stalowej - po zmianach prawa ich liczba się zmniejszyła. Gangi wykorzystują jednak luki prawne i szukają kolejnych nielegalnych źródeł dochodów. W 2014 r. - jak wynika z raportu - grupy specjalizowały się m.in. w oszustwach na paliwach, metalach kolorowych, tekstyliach, elektronice, wyrobach tytoniowych, artykułach budowlanych, granulatach złota, srebra i platyny.
Przykłady działań
Jednym z przykładów podanych w raporcie jest śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, a dotyczące gangu specjalizującego się w wyłudzeniach podatku VAT na obrocie karuzelowym elektroniką i sprzętem komputerowym. Grupa spowodowała straty Skarbu Państwa - z tytułu nienależnego podatku VAT - w wysokości co najmniej 70 mln zł. Stworzyła sieć spółek "buforów" oraz osób - "słupów". Towar przechodząc przez polskie podmioty trafiał do określonych spółek zagranicznych, skąd poprzez inne kraje UE, wracał na teren Polski.
ABW zajmowała się też w 2014 r. zwalczaniem grup przestępczych złożonych z obywateli krajów azjatyckich. Współpracowała w tym zakresie z Inspektorem Kontroli Państwowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, celnikami, Strażą Graniczną i Policją. Jedną z takich spraw było sprawa międzynarodowej grupy przestępczej, która wywoziła z Polski środki finansowe nielegalnego pochodzenie na Litwę lub Łotwę. Tam członkowie gangu wpłacali je na rachunki bankowe i transferowali na konta w Chinach lub krajach - rajach podatkowych.
Jak wynika z raportu kolejnym ważnym sektorem działań Agencji było przeciwdziałanie i wykrywanie przestępstw związanych z przetargami. Przykładem jest sprawa prowadzona wspólnie ze szczecińską Prokuraturą Okręgową. Chodzi o nieprawidłowości przy w sumie dwudziestu przetargach publicznych, organizowanych przez jedną z jednostek samorządowych. Z ustaleń ABW wynika, że powstała swego rodzaju "spółdzielnia", której członkowie dzielili się zleceniami i podejmowali szereg działań i manipulacji, mających na celu ustawienie przetargów. Zatrzymano w sumie 10 osób - lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli kierownictwa jednostki samorządowej.
W środę ABW obchodzi 25. rocznicę powołania cywilnych służb specjalnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24