TVN24 Biznes | Z kraju

Największy kolejowy przewoźnik podpisał porozumienie ze związkowcami. "Strajk generalny nie odbędzie się"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Konflikt w Polregio. Relacja Nadii Jóźwiak
Konflikt w Polregio. Relacja Nadii JóźwiakTVN24
wideo 2/2
TVN24Konflikt w Polregio. Relacja Nadii Jóźwiak

Zarząd Polregio w piątek wieczorem podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi. Dotyczy ono wdrożenia podwyżek dla pracowników. - Oznacza to, że zapowiadany na 16 maja strajk generalny nie odbędzie się - przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys. To największy pasażerski przewoźnik w Polsce.

- W późnych godzinach wieczornych 13 maja w siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformowała przedstawicielka kolejowego przewoźnika.

Dodała, że oznacza to, że "zgodnie z deklaracją związków zawodowych strajk generalny, zapowiedziany na 16 maja nie odbędzie się".

Porozumienie w Polregio

Związki zawodowe działające w Polregio poinformowały pod koniec kwietnia, że we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, 16 maja tego roku zostanie przeprowadzony strajk generalny. Związkowcy domagali się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 roku. 

Zgodnie z podpisanym w piątek porozumieniem wszyscy pracownicy wynagradzani według Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce, otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 roku.

Treść porozumienia zamieścił na swojej stronie Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. 

ZOBACZ TREŚĆ POROZUMIENIA

- Porozumienie przewiduje jednak, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC (umowa o świadczenie usług publicznych - red.) do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki - zastrzegła rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys.

Poinformowała ponadto, że spełnienie warunku wypłaty 400 zł podwyżki zawiesza spór zbiorowy w Polregio do 10 lutego 2023 roku. Z kolei podwyżka wynagrodzeń w wysokości 300 zł od 1 stycznia 2023 roku będzie przedmiotem aneksów do umów PSC uzgadnianych z Urzędami Marszałkowskimi na 2023 rok. - W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku - wyjaśniła. Baldys dodała, że na sfinansowanie podwyżek w 2022 roku wyrazili zgodę marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko-mazurskim, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztu wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio.

Najwięksi przewoźnicy kolejowi

Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce, w ciągu roku z jego usług korzysta - według danych spółki - blisko 72 mln pasażerów.

Jak wynika z danych dostępnych na stronach Urzędu Transportu Kolejowego, Polregio to przewoźnik pasażerski, który ma największy udział w krajowym rynku. W okresie styczeń-marzec 2022 roku spółka przewiozła 26,48 proc. wszystkich pasażerów.

Koleje Mazowieckie mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 17,98 proc. Na ostatnim miejscu podium znalazły się PKP Intercity - 14,57 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MK Lasek / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości