Na początku lipca 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami zostanie obniżona dolna stawka PIT z 17 do 12 procent, zniknie też ulga dla klasy średniej. Likwidujemy patologię dualizmu zaliczkowego, który mieliśmy w związku z przepisami systemu podatkowego obowiązującego od 1 stycznia - powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że od 1 lipca 2022 roku stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Jednocześnie zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy - na poziomie 120 tys. zł. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.
Polski Ład - zmiany w podatkach od 1 lipca 2022
Wiceminister finansów Artur Soboń uczestniczył w poniedziałek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w konferencji prasowej na temat zmian w prawie podatkowym. - Dzisiaj rozpoczynamy cykl spotkań, tuż przed wejściem w życie ustawy z dniem 1 lipca bieżącego roku. To w praktyce oznacza, że już w lipcu te zaliczki, które mamy pobierane na podatek dochodowy, będą pobierane w oparciu o jednolity system zaliczek, który ta ustawa wprowadza. Likwidujemy tym samym patologię dualizmu zaliczkowego, który mieliśmy dzisiaj w związku z przepisami systemu podatkowego, który obowiązywał od 1 stycznia bieżącego roku, ale także tymi zmianami, które weszły w życie później - powiedział Soboń.
Jego zdaniem dzięki wprowadzonym zmianom w całym roku podatkowym od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku rozliczymy się "w oparciu o jednolity, spójny, przewidywalny i zrozumiały system podatkowy".
- System podatkowy, który zaproponowaliśmy w trakcie roku podatkowego, jest czymś niestandardowym, ale jednocześnie gwarantuje – zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego – że te zmiany w skali roku są zmianami, które muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika - podkreślił wiceminister finansów.
Jak dodał, proponowane zmiany podatkowe są uzupełnieniem przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, o nową stawkę w skali podatkowej - 12 proc. zamiast 17 proc. - To w praktyce oznacza, że dokonaliśmy "demontażu" w ramach tych podatkowych rozwiązań Polskiego Ładu, które były skomplikowane, nieprzewidywalne i niezrozumiałe dla podatników, takich jak ulga dla klasy średniej, na rzecz rozwiązań powszechnych, systemowych i zrozumiałych - powiedział Soboń.
Wiceszef MF mówił, że zmiany konsultowane były m.in. ze środowiskiem księgowych, biur rachunkowych, dostawców oprogramowania, doradców podatkowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców, a także ze związkami zawodowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pożytku publicznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock