Morawiecki w Davos: pomóc frankowiczom, ale tylko tym biedniejszym

Gościem TVN24 Biznes i Świat był wicepremier Mateusz Morawiecki
Gościem TVN24 Biznes i Świat był wicepremier Mateusz Morawiecki
TVN24 BiS
Gościem TVN24 Biznes i Świat był wicepremier Mateusz MorawieckiTVN24 BiS

Rząd nie planuje interwencji na rynku walutowym, ale minister finansów może podjąć inne działania, by starać się ustabilizować kurs złotego w przedziale 4,10 - 4,40 za euro – powiedział TVN24 Biznes i Świat w Davos wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Stwierdził też, że należy wprowadzić kryterium dochodowe dla osób, które chciałyby pozbyć się kredytu walutowego, a pomoc nie powinna zostać udzielona wszystkim frankowiczom.

W specjalnym wywiadzie udzielonym TVN24 Biznes i Świat podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos minister Morawiecki odniósł się do prezydenckiego pomysłu pomocy frankowiczom.

- Komisja Nadzoru Finansowego została poproszona przez Kancelarię Prezydenta o dokładne policzenie możliwych strat i skutków tej ustawy dla sytemu bankowego i gospodarki polskiej. To jest coś, co interesuje nie tylko 550 tys. kredytobiorców we frankach szwajcarskich, ale 38 mln Polaków - podkreślił.

Pomoc tylko dla biedniejszych frankowiczów

Jego zdaniem należy wprowadzić kryterium dochodowe dla osób, które chciałyby pozbyć się kredytu walutowego, choć zaznaczył, że to nie jest jego prerogatywa. - Osoby, które są najbardziej majętne, a już zwłaszcza te, które kupowały dla celów inwestycyjnych nieruchomości kredytowane we frankach, nie powinny otrzymać żadnej pomocy. Pomoc i to w poważnym zakresie powinna pójść dla rodzin, których nie stać na obsługę długu, które wpadły w tarapaty a szczególnie tam, gdzie ktoś stał się bezrobotny - argumentował. Dodał, że nie wie, jakie koszty poniesie sektor bankowy, bo nie zapoznał się dokładnie z algorytmem zaproponowanego kursu "sprawiedliwego".

Interwencji walutowej nie będzie

Minister Morawiecki zapewnił, że „nie jest planowana żadna interwencja walutowa w związku z przeceną złotego. - W dłuższej perspektywie zależałoby nam, żeby utrzymać wahania ceny "złotówki" w granicach 4,10-4,40. Nie planujemy żadnych interwencji, chociaż jest bardzo duży napływ środków z Unii Europejskiej i one mogą być albo sprzedawane przez Narodowy Bank Polski albo sprzedawane bezpośrednio przez BGK na rynku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że siła wszystkich możliwych armat na całym świecie jest większa niż siła naszych armat. Na interwencjach walutowych poległy Wielka Brytania, Meksyk, Brazylia, Rosja i Chiny. Jestem przekonany o tym, że inwestorzy zauważą, że nasze perspektywy rozwojowe i plan inwestycyjny tworzą na tyle pozytywną aurę, że te 3,7 proc. wzrostu PKB spowoduje, że więcej inwestorów zainteresuje się Polską – powiedział Morawiecki.

Przyznał, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z odpływem kapitału z rynków wschodzących, który został przyspieszony przez ostatnią decyzję FED.

- Podniesienie stóp spowodowało, że część pieniędzy została wyssana z innych rynków do Stanów Zjednoczonych, które są uważane za najbezpieczniejszy kraj świata. I takie zjawisko miało miejsce w przypadku wielu krajów, w tym również Polski. Temu nie jesteśmy w stanie zapobiec. To jest zresztą też zupełnie od nas niezależną geopolityczną przyczyną ostatniego osłabienia złotego, a nie tylko i wyłącznie obniżenie ratingu. Przyczyn jest wiele - mówił Morawicki.

Wicepremier powiedział także, że „obserwowane od kilku dni osłabienie złotego przekłada się pozytywnie na polskich eksporterów i mniej pozytywnie na import".

- Dla wszystkich tych, którzy są zadłużeni w walucie nie jest to zjawisko korzystne, ponieważ nagle podskakuje wartość długu - tłumaczył. - Trzeba też patrzeć na obciążenie długu, czyli na stopy procentowe, które są przypisane do danego długu. Tutaj te stopy są na pewno na tyle niskie, że nie spodziewam się jakiegoś gwałtownego, negatywnego wpływu na sytuację gospodarczą tych firm, które zaciągnęły długi w euro czy w dolarach. Morawiecki pytany o koszty obsługi polskiego długu, po tym jak agencja S&P obniżyła w ubiegłym tygodniu rating Polski powiedział, że „te koszty łatwo policzyć".

- Decyzja agencji ratingowej miała pewne znaczenie, wyceniane dzisiaj przez rynki na około 10 punktów bazowych. Wszystkie sygnały ostrzegawcze przyjmujemy z wdzięcznością i oczywiście przyglądamy się argumentacji takiej agencji jak Standard & Poor's – powiedział wicepremier i minister rozwoju i dodał: - Mamy do zrefinansowania w tym roku około 160-165 mld zł, w tym około 110-120 mld obligacji, które zapadają w tym roku. Reszta to jest deficyt budżetowy, który został uzgodniony w ramach nowej perspektywy budżetowej Polski na 2016 rok. Jak przemnożymy sobie 10 punktów bazowych przez tę kwotę, to w cyklu rocznym byłoby to około 160 mln zł. To nie jest wysoka kwota, ale przyglądamy się tym wszystkim ruchom. Jeśli chodzi o rentowność 10-letnich obligacji to nastąpił wzrost z poziomu 3 do około 3,15 proc. Przypomnę tylko, że jeszcze siedem, osiem miesięcy temu polskie obligacje były bardzo mocne i ich rentowności były na poziomie 2 proc. A więc te ruchy są uzależnione od bardzo wielu kwestii, w tym przede wszystkim od zagadnień geopolitycznych - zaznaczył gość TVN24 Biznes i Świat.

Morawiecki zapewnił też, że nowe kierownictwo Narodowego Banku Polskiego będzie "w pełni niezależnie tak jak przez ostatnie kilkanaście lat".

Ani słowa o zagrożonej demokracji

Minister Morawiecki spotkał się dzisiaj z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem i komisarzem Guentherem Oettingerem. - To były bardzo dobre rozmowy. Z panem Timmermansem rozmawialiśmy krótko o deregulacji, o małych i średnich przedsiębiorstwach, ale również o digitalizacji, czyli takich projektach, które są zarówno bardzo ważne dla podniesienia konkurencyjności całej Unii Europejskiej jak i dla Polski. Nowy rząd utworzył Ministerstwo Cyfryzacji po to, żeby "z kopyta" ruszyć z budową wszystkich naszych przewag konkurencyjnych w zakresie przemysłów związanych z internetem, digitalizacją itd. - powiedział wicepremier. Morawiecki stwierdził, że nie był pytany w Szwajcarii o to, czy demokracja w Polsce jest zagrożona. - Nie było ani jednego takiego pytania. Tu nie istnieją takie problemy, które od czasu do czasu są chyba zbyt gorąco komentowane na polskiej scenie. Rozmawialiśmy wyłącznie o sprawach biznesowych, pomimo, że właściwie szeroko dyskutowaliśmy o sprawach polskich: deficycie budżetowym, stabilności polityki fiskalnej czyli sprawach, które zahaczały o tematykę polityczną. Wszyscy są zainteresowani Polską i są pod wrażeniem naszych perspektyw rozwojowych - podkreślił.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

Podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Paryżu będę żądać "uczciwej" konkurencji z Chinami - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Podkreśliła, że obecnie obserwowana jest "nadpodaż dotowanych chińskich produktów, takich jak pojazdy elektryczne i stal".

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Szefowa KE przed rozmową z Xi Jinpingiem. "Europa nie może zaakceptować takich praktyk"

Źródło:
PAP

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl