Największa taka fabryka w Europie. Koreańczycy inwestują w Polsce

Z kraju

Morawiecki: bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polskitvn24
wideo 2/6

Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski - oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności. Zdaniem szefa resortu finansów, pod względem wartości będzie to największa, od co najmniej 2001 roku, inwestycja nad Wisłą.

Ta inwestycja wpisuje się bardzo mocno w naszą strategię elektromobilności - mówił Morawiecki. Jak dodał, wszyscy widzimy, że trend elektromobilności jest już "za zakrętem", a Polska przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych. - Polska staje się jednym z kluczowych węzłów globalnego łańcucha wartości w tak zaawansowanych dziedzinach, jak elektromobilność - ocenił wicepremier.

Wicepremier zapowiedział, że w budżecie na 2018 rok i w kolejnych latach "część płatności na akcyzę" będzie alokowana w funduszu elektromobilności. - Właśnie po to, żeby wesprzeć krajowe inwestycje w zakresie elektromobilności - wyjaśniał.

Wicepremier dodał, że cieszy się, iż koreański inwestor nam zaufał. - To jeden z dowodów, że nasz kraj jest bardzo otwarty (...). Chcemy przyciągać zaawansowanych technologicznych inwestorów - takim inwestorem jest LG Chem. To wyraźny znak, że gospodarka przyspiesza, inwestycje przyspieszają, czego dowód już będziemy mieli w trzecim kwartale, bardzo wyraźny przyrost inwestycji - zaznaczył Morawiecki. - Bardzo się z tego cieszę - dodał.

Największa fabryka w Europie

W czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu w imieniu Ministra Rozwoju udzieliła spółce LG Chem Wrocław zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej podstrefy ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce. Koreański LG Chem - filia koncernu LG - zamierza tam wybudować fabrykę baterii do samochodów elektrycznych.

Budowa ma zostać ukończona w 2018 roku, fabryka ma być w stanie wyprodukować nawet 100 tysięcy baterii rocznie. Ma to być największa tego typu fabryka w Europie, a odbiorcami mają być czołowe koncerny motoryzacyjne. Bezpośrednie zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 2,5 tys. ludzi. LG planuje też stworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: