Dramatyczne wypadki Ukraińców w Polsce. "Niektórym pracodawcom brak przyzwoitości"

[object Object]
Ukraińcy wspomagają polskie firmyTVN24 BiS
wideo 2/3

Niektórym polskim pracodawcom brak zwykłej ludzkiej przyzwoitości - powiedział konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski. Odniósł się w ten sposób do wypadków obywateli Ukrainy, które miały miejsce w ostatnim czasie w Wielkopolsce.

Dima Shutak, młody chłopak z Ukrainy, uległ wypadkowi dwa lata temu. Maszyna, którą obsługiwał, zmiażdżyła mu prawą dłoń i przez 15 minut "gotowała ją" w wysokiej temperaturze – jego wołań o pomoc podobno nikt nie słyszał.

W grudniu ub. roku poważnemu wypadkowi uległa też 29-letnia Alona Romanenko. W trakcie pracy w pralni w podpoznańskim Luboniu magiel, przy którym pracowała, w pewnym momencie wciągnął jej rękę. Dopiero po ok. 40 minutach rękę udało się wyciągnąć, ale lekarze nie byli w stanie już jej uratować; zdecydowali o amputacji. Po nagłośnieniu sprawy, na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, postępowanie zostało objęte nadzorem Prokuratury Krajowej. Na początku stycznia tego roku, Oksana - zatrudniona nielegalnie w jednej z firm w okolicy Środy Wielkopolskiej, doznała wylewu. Pracodawca miał wywieźć ją poza zakład, pozostawić na ławce i wezwać policję do rzekomo nietrzeźwej osoby. Sprawą, po zawiadomieniu konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu Witolda Horowskiego, zajmuje się policja, prokuratura i PIP.

Chciwość przed odpowiedzialnością

- Każda z tych trzech historii jest inna. Łączy je to, że pojawiły się w przestrzeni publicznej, i że dotyczą obywateli Ukrainy - i zapewne, gdyby na ich miejscu byli Polacy, te sprawy potoczyły by się też inaczej. Ale łączy je też kwestia stosunku właściciela firmy do swoich pracowników, do ludzi i do tego, jak się w ogóle traktuje przedsiębiorczość w Polsce - mówił PAP konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski. - W tych przypadkach ewidentnie widać, że chciwość właścicieli przesłoniła odpowiedzialność za ludzi i za pracowników. I chyba trzeba to powiedzieć jasno - zabrakło im tej najzwyklejszej ludzkiej przyzwoitości - dodał. Konsul zaznaczył, że według ostatnich danych, w Polsce żyje obecnie ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy. Z tej liczby, w Wielkopolsce mieszka ok. 150 tys. osób - a w samym powiecie poznańskim - ok. 50-60 tys. Odnosząc się do ostatnich, szeroko komentowanych w mediach wypadków obywateli Ukrainy podkreślił, że rzeczywiście w ostatnim czasie zauważalna jest rosnąca fala niechęci do imigrantów, ale - jak dodał - wątpi, by miało to jakieś przełożenie na stosunek właścicieli firm do pracowników.

- Uważam, że są to dwa równoległe zjawiska. Moim zdaniem niechęć do obcokrajowców obecna w społeczeństwie, czy też potrzeba jakiegoś "wybiórczego rewanżyzmu" za konflikt historyczny sprzed ponad 70 lat. To jedno - natomiast zwykła głupota pracodawców, brak elementarnej przyzwoitości i ludzka chciwość - to druga rzecz - mówił.

Przykład z Wielkiej Brytanii

Jak tłumaczył, liczba Ukraińców w Polsce rośnie i jest to dość dynamiczna tendencja. Zdaniem konsula, "zdecydowana większość pracodawców zachowuje się bardziej dojrzale, mimo że w Polsce nie ma wieloletniej kultury, tradycji zatrudniania imigrantów". - Tego jednak trzeba się nauczyć z czasem, a niestety daleko nam jeszcze np. do firm działających w Wielkiej Brytanii, które mają te kwestie opracowane już od dziesięcioleci - powiedział. Horowski podkreślił, że mimo ostatnich głośnych w przestrzeni publicznej wypadków obywateli Ukrainy, polscy pracodawcy zaczynają podchodzić do kwestii zatrudniania imigrantów bardziej świadomie. - Polskie firmy coraz częściej zwracają się do tłumaczy z prośbą o tłumaczenie zasad BHP i instrukcji stanowiskowych. Wiadome jest przecież, że imigrant nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć. Czasem po prostu potakuje, a w rzeczywistości nie ma świadomości tego, co się do niego mówi, czy czego się od niego wymaga. To jednak zjawisko normalne i trzeba sobie zdawać z tego sprawę - mówił. Dodał, że "ktoś, kto zajmuje się profesjonalnie zarządzaniem firmą, ma podstawowe kompetencje w tym zakresie i ma szacunek do ludzi, ten wie, że niektóre rzeczy trzeba przewidywać". Według niego patologie się zdarzają, ale nie są sytuacje powszechne.

Walor edukacyjny

- Te przypadki z Wielkopolski zostały nagłośnione m.in. po to, by pomóc tym właśnie konkretnym osobom. Uważam też, że mogą one mieć również walor edukacyjny - dla firm, aby trochę ostrzec tych właścicieli, którzy może się zapomnieli, ale jeszcze na szczęście nic tragicznego się u nich nie wydarzyło. Z drugiej strony może to mieć też aspekt edukacyjny dla społeczeństwa - aby zachęcić współpracowników, sąsiadów do tego, by nie bali się reagować, kiedy dzieje się jakaś niesprawiedliwość - zaznaczył.

Dodał, że ludzi, którzy reagują na nieszczęście innych jest w Polsce sporo. - Może nie zawsze wiedzą jak się zachować, co robić, do kogo się zgłosić, ale starają się jakoś reagować. Na przykład Natalia, siostra Oksany, przyszła do nas dopiero po dwóch tygodniach, ponieważ to właśnie Polacy ją do tego namówili. Gdyby jednak ten sygnał popłynął wcześniej, może bylibyśmy dziś w innej sytuacji, albo już w innym punkcie - powiedział. Jak powiedział, fakt, że wypadki wydarzyły się w Wielkopolsce, w żadnym wypadku nie może świadczyć o tym, że ten region nie jest przyjazny Ukraińcom. - Być może jest też tak, że gdzie indziej dzieją się takie same, albo i poważniejsze rzeczy, ale my o nich po prostu nie wiemy. I Dima, i Alona to np. osoby, które po swoich wypadkach zdecydowały się zostać w Poznaniu. I zostały tu otoczone opieką, co jest atutem chyba naszego regionu i tego co staramy się tutaj robić, angażując też społeczność lokalną. Mam też taką małą nadzieję, że to trochę równoważy to, co ich spotkało - podkreślił.

Polacy też pomagają

Dodał, że w Poznaniu cieszą inicjatywy tworzone z myślą o Ukraińcach, np. tłumaczenie miejskiej strony na język ukraiński. - Jest we mnie dużo takiej poznańskiej ambicji, która sprawia, że chciałbym abyśmy byli najlepsi - a to jest trudne. Uważam jednak, że ważnym krokiem jest np. tłumaczenie rozkładu jazdy MPK, czy obsługa biletomatów. To znaczący gest, który jednak bardzo pomaga ludziom na co dzień - mówił. Według Horowskiego na 1,5 mln obywateli Ukrainy w Polsce aż 15 proc. przyznało w badaniach, że w codziennym życiu spotkali się z występkami o znamionach łamania praw człowieka. - Większości tych spraw nikt nigdzie nie zgłasza. Niektórzy nawet mówią, że to przesadzone statystyki. Ale nawet gdyby to był tylko 1 proc., to w odniesieniu do 1,5 mln obywateli Ukrainy, to jest to już zbyt wiele przypadków łamania podstawowych prac - wskazał.

Konsul pytany, czy Polska nadal jest atrakcyjnym państwem dla Ukraińców do podjęcia tu pracy i nauki odpowiedział, że mąż Alony powtarza, że "w Polsce nasze nieszczęście polegało na tym, że na milion bardzo dobrych ludzi spotkaliśmy jednego człowieka, który zrobił nam krzywdę".

- Zdaje sobie sprawę, że to była wypowiedź bardzo kurtuazyjna z jego strony i nieco przesadzona, ale jestem głęboko przekonany, że wielu Ukraińcom nie żyje się w Polsce najgorzej. Polacy są empatyczni, potrafią pomóc, kiedy ktoś tego potrzebuje. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy mi też jest osobiście wstyd, że ktoś kogoś wyzwie w autobusie i nikt nie reaguje - powiedział. W związku ze sprawą i stanem zdrowia Oksany, postępowanie w kierunku nieudzielania pomocy pracownicy prowadzi prokuratura w Środzie Wielkopolskiej. Na razie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów. Kobieta trafiła do szpitala MSW w Poznaniu, jej stan jest ciężki. Konsul rozpoczął zbiórkę środków na jej leczenie. Jak podał, potrzebna jest kwota ok 15-17 tys. zł. Osoby, które chciałyby pomóc Oksanie, mogą wpłacać pieniądze na konto Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska Ukraina z dopiskiem "Dla Oksany".

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarządca targowiska ponosi odpowiedzialność za to, że na jego terenie handlarze sprzedają podrobiony towary. Nie tylko sprzedawcy - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To precedens. - Sprzedaż podróbek na targowiskach odbywa się za zgodą właścicieli - komentuje mecenas Jakub Kozak.

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

W tym roku zapłacimy mniej niż przed rokiem za truskawki, botwinkę, kapustę, czy młodą marchew  - wynika z analizy ekspertów aplikacji PanParagon. Ta ostatnia jest tańsza o blisko 23 procent.

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Źródło:
tvn24.pl

W polskim marzeniu o atomie mają pomóc Amerykanie, którzy zdobywali doświadczenie przez dziesiątki lat. Według nich "bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe". Reporter Maciej Zalewski odwiedził z kamerą jedyny reaktor atomowy w Polsce. Pytał ekspertów także tych zza oceanu o technologie, bezpieczeństwo, współpracę i plany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Źródło:
TVN24

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych - wynika z informacji zamieszczonej we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Zmiana przepisów oznacza niższy podatek w przypadku części osób, konieczne będzie jednak złożenie wcześniej w urzędzie gminy nowej informacji o posiadanych nieruchomościach.

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

Rośnie kumulacja w Lotto. We wtorek nie padła główna wygrana. W Lotto Plus również nikt z grających nie puścił zwycięskiego kuponu. W najbliższym losowaniu w Lotto będzie można wygrać 4 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 11 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z rozpoczętym właśnie okresem świadczeniowym konieczne jest złożenie nowego wniosku. - Jeśli rodzice dostarczą dokumenty po końcu czerwca, nie otrzymają wyrównania za ten miesiąc - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Zmiany w zakazie handlu w niedziele będą skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji - mówi prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. To kolejny głos krytykujący projekt, który trafił do Sejmu.

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Źródło:
tvn24.pl

Złoty tracił podczas wtorkowych notowań w stosunku do głównych walut. Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie kurs euro do złotego może dojść do poziomu 4,35-4,36.

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada nadzorcza Polregio odwołała prezesa spółki Adama Pawlika. Stanowisko stracił również dotychczasowy wiceprezes Marcel Kalinowski.

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższą była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 142 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie i w piątek będzie można wygrać 120 milionów złotych. Oto liczby wylosowane 11 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Eurodeputowani, którzy odchodzą z Parlamentu Europejskiego, otrzymują odprawy przejściowe. To równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu. Europosłowie z najdłuższym stażem mogą liczyć na odprawy w wysokości ponad 870 tysięcy złotych.

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sprawdziły 36 modeli pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską. 94 procent z nich nie spełniło wymagań formalnych - poinformował UOKiK.

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zainstalowania oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls wyprodukowanych przez nowosądecki Newag - przekazała we wtorek rzeczniczka prokuratury Katarzyna Duda.

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Źródło:
PAP

Pomimo poprawiającej się koniunktury gospodarczej zadłużenie Polaków zwiększyło o 7 procent w skali roku i osiągnęło już poziom 86,3 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Choć dłużników jest mniej, problemy finansowe tych, którzy je mają, wyraźnie się pogłębiły - wskazali eksperci.

Potężne długi Polaków

Potężne długi Polaków

Źródło:
PAP

W maju 2024 roku codziennie zakupy w sklepach zdrożały o 2,9 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytety WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom wydobył w 2023 roku 359 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego - podała spółka w rocznym raporcie. To najniższy wynik w historii firmy.

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Źródło:
PAP

Najwcześniej w 2026 roku pojawi się przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce - uważają ekonomiści Banku Pekao. Podkreślają, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest nadal jastrzębio nastawiona.

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Prognoza dużego banku

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Prognoza dużego banku

Źródło:
PAP

- Chcemy, aby od 1 października rodzice mogli składać wnioski do programu "Aktywny rodzic" i decydować się na jedno z trzech nowych świadczeń, na przykład tak zwane babciowe – powiedziała w poniedziałek w Zakopanem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Nawet 1500 złotych co miesiąc. Od kiedy będzie można składać wnioski

Nawet 1500 złotych co miesiąc. Od kiedy będzie można składać wnioski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski - uważa minister finansów Andrzej Domański. Dodaje jednak, że jego zdaniem ewentualne rekomendacje w tej kwestii ze strony Unii Europejskiej będą bardzo łagodne.

Bruksela może wszcząć unijną procedurę wobec Polski. Minister komentuje

Bruksela może wszcząć unijną procedurę wobec Polski. Minister komentuje

Źródło:
PAP

Przewidziana w poselskim projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca może doprowadzić do dezorientacji klientów, skomplikować organizację logistyki i doprowadzić do marnowania żywności - ocenia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Zastrzeżenie organizacji budzi również miesięczne vacatio legis, który jest zbyt krótkie na dostosowanie grafików pracy i operacji logistycznych.

Projekt zmian w zakazie handlu. "Dezorientacja klientów"

Projekt zmian w zakazie handlu. "Dezorientacja klientów"

Źródło:
PAP

Ruszyła polsko-amerykańska inicjatywa Ukraine Communications Group, która ma wyjść naprzeciw zwodniczym lub kłamliwym narracjom na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i przeciwdziałać dezinformacji - podał polski resort spraw zagranicznych w komunikacie.

Inicjatywa w sprawie walki z kłamliwą narracją o rosyjskiej agresji. "Mocny sygnał"

Inicjatywa w sprawie walki z kłamliwą narracją o rosyjskiej agresji. "Mocny sygnał"

Źródło:
PAP

Najwięcej widzów poznało sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego podczas oglądania wieczoru wyborczego w TVN24 i TVN24 BiS. To stacje należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery. W grupie osób powyżej czwartego roku życia oba kanały miały łącznie 13,32 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjnym wynikiem może również pochwalić się portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl