TVN24 Biznes | Z kraju

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. "Uwaga na fałszywą stronę"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed kampanią podszywającą się pod Bank Pekao. Jak wskazano, celem jest zdobycie danych do bankowości elektronicznej.

Zespół cyberbezpieczeństwa w KNF we wtorkowym wpisie na Twitterze poinformował o niebezpiecznej kampanii reklamowej podszywającej się pod Bank Pekao. "Po kliknięciu w link z reklamy jesteśmy przenoszeni do oszukańczej witryny, której celem jest zdobycie naszych danych do bankowości elektronicznej!" - czytamy. W efekcie cyberprzestępcy mogą sięgnąć po nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Jak podano, niebezpieczna domena to: pekraeo[.]xyz.

Do wpisu dołączono treść oszukańczej reklamy w serwisie Facebook. "Bank Pekao przekazuje 900zl na konto! Wpisz numer klienta i otrzymaj 900zl na konto!" - czytamy (pisownia oryginalna).

Oszuści atakują

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. W połowie czerwca Ministerstwo Finansów informowało, że do resortu trafiają zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu "nieautoryzowanej transakcji bankowej".

Wcześniej przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych, a także przed wysyłającymi fałszywe wiadomości z informacją o wyłączeniu dostępu do konta i karty ostrzegały mBank oraz Bank Millennium.

Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości