Jak internauci próbowali uczyć matematyki głównego ekonomistę PO

[object Object]
Debata o ubóstwie w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/2

Andrzej Rzońca wywołał w internecie burzę swoim wpisem na Twitterze. Główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, chcąc zadrwić z rządu Prawa i Sprawiedliwości, próbował podeprzeć się matematyką. Internauci i publicyści niemal zgodnie go wyśmiali, twierdząc, że popełnił szkolny błąd. Sprawdziliśmy.

Wpis Rzońcy był reakcją na raport opublikowany przez GUS, który wskazuje, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci wyniósł w 2016 roku 6 procent. Ekonomista zestawił te dane z zapewnieniami polityków PiS, którzy wcześniej przekonywali, że poziom ubóstwa udało im się obniżyć o 94 procent.

"Według GUS w 2016 6 proc. dzieci żyło w skrajnej biedzie, choć według PiS zmniejszyła się ona o 94 proc. W 2015 wszyscy byli skrajnie biedni? PiSprawda" - napisał na swoim profilu.

Matematyka

Na Twitterze zawrzało. Komentatorzy, przekonani, że Rzońca popełnił błąd, zaczęli drwić z niego bez litości:

a903f378-fbbb-4bc0-bdbc-4d67b3293892.jpg

Logika

Wpis Rzońcy szybko stał się jednym z popularniejszych tematów na polskim Twitterze. Zaczęły też o nim pisać portale internetowe. Wtedy jednak część komentatorów zreflektowała się, że pozornie błędne obliczenia są prawdziwe. Ostrze krytyki przesunęło się. Choć większość twitterowiczów zdawała się być w dalszym ciągu przekonana, że Rzońca nie potrafi liczyć, niektórzy zaczęli wytykać mu manipulację:

Podłoże sporu

By wyjaśnić, co legło u podłoża tego sporu, trzeba się cofnąć do grudnia 2016 roku. Polski oddział Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) opublikował wtedy raport, w którym oszacowano, że program 500 plus zmniejszy skrajne ubóstwo dzieci o 94 procent (z 11,9 procent do 0,7 procent). Spadek o 94 procent dotyczy bezpośredniego wpływu 500 plus na ubóstwo w porównaniu do sytuacji przed i po wprowadzeniu programu.

Choć dane były tylko prognozą, to przedstawiciele rządu PiS wielokrotnie chwalili się, że poziom ubóstwa udało się obniżyć o 94 procent. Zostało to podniesione nawet podczas debaty o wotum nieufności, podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie rządu.

- Rząd PiS udowodnił, że można realizować tak ambitne programy jak 500 plus. Program 500 plus zmniejszył ubóstwo wśród dzieci o 94 procent – mówiła premier podczas debaty o wotum nieufności.

Wpis w tej sprawie Kancelaria Premiera opublikowała również na Twitterze.

Matematyk rozstrzyga spór

By rozstrzygnąć ostatecznie wątpliwości związane z wpisem Rzońcy, poprosiliśmy o komentarz Marcina Karpińskiego, autora podręczników do matematyki i wieloletniego redaktora naczelnego czasopisma "Matematyka w Szkole". W końcu to od równania matematycznego się zaczęło:

Kto ma rację w sporze o obliczenia Andrzeja Rzońcy?

Niechętnie wdaję się tę emocjonalną dyskusję, bo z wypowiedzi jej uczestników widzę, że dyskutantom bardziej zależy na obrażeniu rozmówcy niż na prawdzie matematycznej. Zdecydowałem się jednak w końcu tylko dlatego, że mimo wszystko wierzę w siłę argumentacji matematycznej.

Obie strony – pan Andrzej Rzońca i przedstawiciele rządu popełnili błędy. Nie są to jednak błędy jednakowej wagi i żaden z nich nie jest związany z błędnym obliczaniem procentów.

Błąd przedstawicieli rządu polega na tym, że prognozę wyliczoną na podstawie pewnego modelu matematycznego przedstawili jako dane rzeczywiste. Raport Ryszarda Szarfenberga (EAPN Polska), na który się powołują, podaje rezultaty obliczeń dla problemu: "co by było w 2015 roku, gdyby program 500+ wprowadzono w 2014 roku". Nie są to dane o poziomie ubóstwa w 2016 roku. Za informacje użyte w obliczeniach posłużyły dane Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zresztą rezultaty dla obu tych źródeł były zasadniczo różne. Z raportu EAPN Polska wyjęto jedną liczbę – tę która przedstawiała program 500+ w najkorzystniejszym świetle. I tak do opinii publicznej przedostało się nieprawdziwe zdanie, że program 500+ zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci o 94%. Program został wprowadzony w 2016 r. (i to nie od początku), więc czytelnik miał prawo sądzić, że informacja mówi o skutkach w tym właśnie roku.

Na czym polega błąd Andrzeja Rzońcy? Na zbyt skrótowym opisie tego, co liczy. Jego obliczenia są bowiem poprawne i przedstawiają następujący tok rozumowania:

Przypuśćmy, że rząd ma rację i w 2016 roku skrajne ubóstwo rzeczywiście zmalało o 94%. Sięgnijmy zatem do danych GUS (to stan rzeczywisty, a nie prognoza). Mówią one – powiada A. Rzońca, że w 2016 r. skrajnym ubóstwem objętych było 6%[i] dzieci w Polsce. I dalej poprawnie oblicza, że gdyby obie te informacje były prawdziwe, to w 2015 roku skrajnym ubóstwem objętych by było 100% dzieci. Jeśli wierzymy danym GUS, to informacja rządu nie może być prawdziwa.

I tylko tyle. Nie będę nikogo pouczał, co powinien zrobić, jeśli w swoich komentarzach się mylił albo, co gorsza, kogoś obrażał. Chciałbym tylko nieśmiało zaapelować: uczmy się czytać teksty matematyczne ze zrozumieniem. Może to coś da, kto wie?

[i] Dokładnie rzec biorąc, GUS podaje 5,8 % jako skalę skrajnego ubóstwa dzieci w 2016 r. Wtedy, przy założeniu, że spadło ono o 94%, obliczenia mogą wyglądać tak: skoro 5,8 to 6% poprzedniej wartości (tyle zostaje po spadku o 94%), to 1% poprzedniej wartości jest równe 5,8:6 ≈ 0,97. Skrajnym ubóstwem w poprzednim roku musiałoby więc być objętych 100 razy więcej, czyli około 97% dzieci. To też raczej niemożliwe.Rzońca triumfuje

W poniedziałek po południu, gdy burza w internecie już się przetoczyła, Andrzej Rzońca, który wcześniej raczej nie wdawał się w spór z drwiącymi z niego internautami, spróbował podsumować sprawę trzema wpisami na Twitterze:

Dane GUS - ubóstwo się zmniejsza

By podsumować całe zamieszanie, warto jeszcze zwrócić uwagę na dane GUS, od których wszystko się zaczęło. Wskazują one na to, że w 2016 roku zaobserwowano poprawę sytuacji gospodarstw domowych z dziećmi do lat 18. Skutkiem tego był widoczny spadek zasięgu ubóstwa skrajnego wśród dzieci w wieku 0-17 lat (z 9 procent w 2015 roku do nieco mniej niż 6 procent w 2016 roku).

"Wpływ na obniżenie się zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 0-17 lat miało w dużej mierze wprowadzenie Programu Rodzina 500 plus. Ze względów metodologicznych (sposób zbierania danych oraz obliczania wskaźników ubóstwa) a także z uwagi na sposób transferowania środków w ramach programu w 2016 r. (niepełny rok funkcjonowania programu), jego wpływ na ubóstwo będzie można trafniej ocenić w oparciu o dane za 2017 r." - informuje urząd.

Poziom ubóstwa spadł więc znacząco, równocześnie jednak znacząco mniej, niż przekonywali o tym politycy PiS.

Zasięg ubóstwa skrajnego w 2015 i 2016 rokuGUS

Autor: tol//ms/korv / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP