Rewolucja dla jadących na urlop. Odpowiadamy na wasze pytania

[object Object]
Rewolucja dla jadących na urlop. Odpowiadamy na wasze pytaniatvn24
wideo 2/5

Ile czasu mamy na złożenie reklamacji, kiedy możemy zrezygnować z wyjazdu, czy możemy renegocjować umowę. To tylko część zagadnień, których dotyczy ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach, która weszła w życie 1 lipca. W TVN24 na pytania przesłane przez internautów na Kontakt 24 odpowiadała adwokat Joanna Wołek-Łysoń.

Czy przesunięcie godziny wylotu można reklamować?

Pierwsze z nich dotyczyło przesunięcia godziny wylotu. "Czy podstawą reklamacji może być zmiana godziny lotu na późniejszy, gdy lot poranny również się odbył? Zmiana godziny wylotu z 5.55 na 14.05. Nie było to przesunięcie godziny, tylko pasażerów na późniejszą godzinę. Dzień przed wylotem były jeszcze miejsca w samolocie o 5.55, tylko niewystarczająca liczba dla naszej rodziny. Ile mam czasu na złożenie reklamacji?" - zapytał jeden z internautów.

Zdaniem adwokat, ta sytuacja może być podstawą reklamacji. - Jeżeli w treści umowy wpisana była możliwość zmiany, to wówczas przedsiębiorca turystyczny ma taką możliwość. Jeśli nie była wpisana to wówczas przysługuje nam reklamacja - tłumaczyła Joanna Wołek-Łysoń z kancelarii prawnej KOLS.

Jednocześnie podkreślając, aby zrobić to jak najwcześniej. - Reklamujemy jak najwcześniej, głównie dlatego, żeby uniknąć później zarzutu drugiej strony (biura podróży - red.) o tym, że czekaliśmy z tym specjalnie - wyjaśniła.

Dodała, że "od 1 lipca mamy w przepisach wskazanie, że umowa musi konkretnie precyzować o której wylatujemy, gdzie dolatujemy, o której przyjeżdżamy".

Rezygnacja z wyjazdu z powodu wypadku. Co ze zwrotem kosztów?

Kolejne pytanie dotyczyło zwrotu kosztów za rezygnację z wyjazdu. "Cztery dni przed wyjazdem uległem wypadkowi. Telefonicznie zrezygnowałem z wyjazdu, cztery maile do organizatora, brak odpowiedzi do dzisiaj. Wysłany skan wypisu ze szpitala, zwrócono mi tylko 20 procent poniesionych kosztów. Nie podając realnych kosztów poniesionych za rezygnację. Godzinę przed wylotem organizator dzwoni do mnie, kiedy będę na lotnisku" - napisał pan Konrad.

Zdaniem Joanny Wołek-Łysoń w tym przypadku analizie powinna zostać poddana umowa, a także to, jak poważny był wypadek. - Jeżeli to był wypadek, który był kwestią losową, to wówczas możemy mówić o sytuacji nadzwyczajnej. Sytuacja nadzwyczajna będzie jednostkowo rozpatrywana - zwracała uwagę adwokat.

- Co do zasady, od 1 lipca jest tak, że umowa musi precyzować, kiedy można odstąpić i czy to jest płatne w konkretnych przypadkach - dodała.

Zmiana miejsca wylotu

Wątpliwości pana Piotr dotyczyły z kolei zmiany miejsca wylotu. "Kupiłem wycieczkę zagraniczną - wylot z Warszawy. Zostałem poinformowany długo po podpisaniu umowy, że wylot zmienił się na Katowice, co podwyższa moje koszty o 600 zł (przejazdy i noclegi). Firma powiedziała mi, że mogę jedynie zrezygnować. Czy jest możliwość obniżenia kosztów w związku z takim przypadkiem?" - zapytał.

- Prawdopodobnie będzie można złożyć reklamację bądź zrezygnować z takiego wyjazdu - powiedziała adwokat. Zaznaczając jednak, że "wymaga to analizy konkretnego przypadku".

- Według nowych przepisów istnieje możliwość rezygnacji i odstąpienia, niemniej jednak w treści umowy podróżny musi wiedzieć, czy jest to za opłatą i jaką - wyjaśniła Joanna Wołek-Łysoń.

Nowe przepisy a stara umowa

Nie zabrakło także pytania o wpływ nowych przepisów na stare umowy. "W grudniu kupiłem wycieczkę zagraniczną. Czy mogę renegocjować umowę zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami?" - zapytał jeden z internautów.

- Spróbować zawsze można. Nie wiemy jaka ta umowa była wcześniej, czy ona byłaby korzystniejsza dla podróżnego, czy teraz przepisy byłyby dla niego korzystniejsze pod kątem ewentualnie ceny, ale renegocjować można w każdej sytuacji - podkreśliła adwokat.

Liczba dni w podróży

Pan Andrzej pytał z kolei, "ile dni w trakcie imprezy turystycznej może być maksymalnie przeznaczonych na podróż do i z miejsca wypoczynku oraz w jaki sposób te dni prawidłowo liczyć". "Jakie kroki podjąć, gdy biuro podróży odrzuca jako niezasadną naszą reklamację?" - pytał.

- Przejazdy i terminy precyzuje umowa. Nie wiemy, gdzie pan wylądował i gdzie miał miejsce docelowe. To od 1 lipca ma dokładnie wskazywać umowa - wskazała adwokat.

Dodając, że w przypadku odrzuconej reklamacji, klientom pozostaje droga sądowa. - Wzywamy biuro podróży do zapłaty. Jeżeli mamy dowody na naszą szkodę, wszczynamy powództwo w sądzie - powiedziała Joanna Wołek-Łysoń.

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP