TVN24 Biznes | Z kraju

Najnowsze dane z polskiego przemysłu. Nastroje lepsze niż prognozowano

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie
wideo 2/3
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie

Obrazujący nastroje w polskim przemyśle wskaźnik PMI wyniósł w listopadzie 54,4 punktu wobec 53,8 punktu w październiku - podała firma Markit. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że produkcja przemysłowa zwiększyła się dziesiąty miesiąc z rzędu.

Najnowszy odczyt jest na wyższym poziomie niż spodziewali się ekonomiści. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 53,9 punktu.

Wskaźnik PMI w listopadzie

"W listopadzie ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszym wzrostom produkcji i nowych zamówień. Tymczasem niedobry siły roboczej oraz problemy z rekrutacją nowych pracowników doprowadziły do niewielkiego spadku zatrudnienia, a ograniczona dostępność środków produkcji oraz nasilenie presji cenowej osłabiły optymizm biznesowy polskich producentów" - napisano w komentarzu do danych.

Autorzy badania podają, że produkcja przemysłowa zwiększyła się dziesiąty miesiąc z rzędu, a tempo ekspansji przyspieszyło.

"Wzrost opierał się na nasileniu napływu nowych zamówień wynikającym z większego popytu. Zamówienia wzrosły jednak tylko na rynku krajowym. Zlecenia od klientów zagranicznych spadły trzeci miesiąc z rzędu" - napisano w raporcie.

Badania pokazują, że presje cenowe wciąż wiązały się ściśle z wyzwaniami po stronie podaży.

"Według respondentów badania na całym świecie brakowało środków produkcji, a dostawcy borykali się z problemami logistycznymi i transportowymi. W efekcie średni czas dostaw środków produkcji znacznie się wydłużył" - napisano. 

Wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów - nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości