1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy ze względu na świadczenia z programu 500 plus - wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Pracodawcy obawiają się jednak gorszej dostępności pracowników.
Z badania wynika, że spośród beneficjentów programu 500 plus aż trzech na czterech mówi, że w ogóle nie zastanawiało się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy.
Wśród nich dominują młodzi pracownicy - 9,9 proc. osób w wieku od 18. do 34. roku życia w porównaniu do zaledwie 1,1 proc. osób w wieku 35-44 lat - oraz zarabiający 2-3 tys. złotych (21,3 proc. rozważających rezygnację pracy).
Jak podaje Work Service, zaledwie 1,5 proc. pracujących Polaków rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia 500 plus. Oznacza to, że skoro na koniec pierwszego kwartału br. w Polsce było ponad 16 mln aktywnych zawodowo osób, rezygnację z pracy dopuszcza ponad 240 tys. pracowników. - Jak się okazuje, jedynie 1,5 proc. pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500 plus. Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników daje ponad 240 tys. osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju - zauważa prezes Work Service Maciej Witucki.
Obawy pracodawców
Witucki podkreśla, że nie można pomijać nastrojów pracodawców. Millward Brown policzył, że 32,8 proc. badanych pracodawców obawia się negatywnego wpływu świadczenia na dostępność pracowników. Największe obawy co do możliwości rekrutacji pracowników występują w firmach średnich (39 proc. obawiających się) oraz w produkcji i handlu - odpowiednio 42 proc. i 41 proc. obawiających się. - To może oznaczać, że część osób po prostu nie przyznała się w badaniu, że dodatkowe pieniądze są impulsem do rezygnacji z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy są najbliżej pracowników, dostrzegają inną skalę zjawiska - dodał Witucki.
Krzysztof Inglot z zarządu Work Service zwraca uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500 plus i zarabiających 2-3 tys. złotych a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. - To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów - podkreślił. Badanie Millward Brown zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w czerwcu i lipcu 2016 r. Badania pracowników zrealizowano na próbie 498 osób pracujących dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków. Badanie pracodawców zrealizowano na próbie 300 pracodawców; po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa - miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy.
W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.
Obligacje dla beneficjentów programu 500 plus:
Autor: tol/gry / Źródło: PAP Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock