W poniedziałkowym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wyjaśnia, kiedy komornik może zająć ruchomość dłużnika.
Wraz z ekspertem rozmawialiśmy, kiedy jest to możliwe i o czym trzeba pamiętać będąc w takiej sytuacji. Czy w chwili, gdy do działania wchodzi komornik, można jeszcze coś zrobić?
- Przede wszystkim roszczenie musi być prawomocnie zasądzone. W praktyce oznacza to, że musi odbyć się sprawa sądowa. Dodatkowo takiemu sądowemu orzeczeniu musi zostać nadana klauzula wykonalności. Wówczas orzeczenie nadaje się do wykonania w drodze egzekucji komorniczej - podkreślił Łukasz Oleksiuk z kancelarii Legis.
I dodał: - Jeżeli wierzyciel chce skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego, to musi wyposażyć komornika w odpowiednie dokumenty. Będzie to tzw. tytuł wykonawczy. Zdarza się, że dług spłacany jest dobrowolnie po prawomocnym zakończeniu sprawy, do egzekucji więc nie musi dojść.
Komornik może zaskoczyć
Ekspert podkreślił, że jeśli orzeczenie sądu jest prawomocne, to wierzyciel nie ma obowiązku dodatkowego wezwania dłużnika do zapłaty. - Może od razu skierować wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - ocenił Oleksiuk. - Zwykle zdarza się tak, że dla dłużnika sam moment dokonania pierwszych zajęć jest zaskoczeniem. Jedną z pierwszych czynności jest zajęcie rachunku bankowego. Wówczas tak naprawdę dłużnik dowiaduje się o tym zajęciu - powiedział mecenas. Zaznaczył, że "obowiązkiem komornika jest poinformowanie dłużnika o tym, że zaczyna prowadzić postępowanie egzekucyjne, ale może połączyć to zawiadomienie z dokonaniem pierwszych zajęć". - Przepisy są tak skonstruowane, że nie jest obowiązkiem komornika badać, do kogo należy dana rzecz. To jest kompetencja, która przysługuje tylko sądowi - dodał Oleksiuk.
"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat