Jest kolejna decyzja w sprawie cen prądu w 2020 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ostatniego z czterech dostawców - PGE Obrót. Rachunki dla klientów mają wzrosnąć średnio o 11,6 procent.
Taryfa PGE Obrót będzie obowiązywać do 31 marca 2020 roku - podał też Urząd Regulacji Energetyki. Regulator przypomniał, ze wraz zatwierdzeniem taryfy PGE Obrót kończy ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 r. Wszystkie cztery przedsiębiorstwa, pełniące funkcję tzw. sprzedawców z urzędu mają już zatwierdzone taryfy.
Podwyżki
Pod koniec grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tak zwanym sprzedawcom z urzędu - spółkom Enea i Energa Obrót. Łączne rachunki odbiorców energii tych spółek w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio 12,2 i 11,3 procent.
Wcześniej, w tym samym miesiącu, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek o podwyżkę taryfy dla Tauronu. Oznacza to, że rachunki jego klientów wzrosną o maksymalnie 12,9 procent. Z wyliczeń URE rachunki klientów tej firmy wzrosną średnio o 9 złotych.
Mechanizm kompensacyjny
Wcześniej przedstawiciele rządu zapewniali, że jeśli URE zgodzi się na podwyżki cen prądu, rząd będzie je chciał zrekompensować gospodarstwom domowym.
Wicepremier Jacek Sasin poinformował w czwartek, że Ministerstwo Aktywów Państwowych, którego jest szefem, planuje rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen energii elektrycznej w roku 2020 roku. Z wypowiedzi wicepremiera wynika, że zostaną one wypłacone w 2021 roku, jednak pod uwagę brane są wcześniejsze "zaliczki".
Postępowanie taryfowe
W 2019 roku roku ceny energii dla gospodarstw domowych były zamrożone na poziomie z poprzedniego roku. Od stycznia 2020 r. uregulowane ustawą z grudnia 2018 roku ceny prądu już nie obowiązują
URE w październiku wezwał tzw. sprzedawców z urzędu - cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej - do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Wnioski od spółek obrotu PGE, Enei, Energi i Taurona wpłynęły 15 listopada.
Według informacji RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", spółki chciały wzrostu cen energii nawet o 40 procent. Stawka za samą energię to około połowy całego rachunku za prąd.
Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez prezesa URE.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock