Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Bank Zachodni WBK części Deutsche Bank Polska oraz przejęcie kontroli nad DB Securities. Żeby transakcja mogła dojść do skutku banki potrzebują zgody od Komisji Nadzoru Finansowego.
Jak uznał prezes UOKiK, taka transakcja nie narusza konkurencji. Finalizacja połączenia jest planowana na ostatni kwartał 2018 roku - o czym poinformował w komunikacie BZ WBK.
Bank Zachodni WBK może przejąć część mienia Deutsche Bank Polska, które obejmuje bankowość dla MŚP i detaliczną dla klientów indywidualnych. BZ WBK może też kupić DB Securities (działalność maklerska). Transakcje nie naruszą konkurencji, stąd zgoda #UOKiK https://t.co/qXqm8ZImVx pic.twitter.com/CJRKIndlqB
— UOKiK (@UOKiKgovPL) 2 marca 2018
Uzgodnienia
W grudniu 2017 roku BZ WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska. Wstępna cena za przejęcie aktywów to 1,29 mld zł, z których 20 proc. ma być płatne w gotówce, a 80 proc. w formie akcji nowej emisji BZ WBK. Zgodnie z umową Bank Zachodni WBK kupi wydzieloną działalność detaliczną oraz MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem m.in. walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Transakcja obejmie również dom maklerski DB Securities.
Do Banku Zachodniego WBK włączona zostanie także sieć placówek przejmowanego banku.
Co to oznacza dla klientów?
Po finalizacji transakcji klienci Deutsche Bank Polska staną się klientami BZ WBK.
To oznacza, że "stroną zawartych umów będzie Bank Zachodni WBK. Umowy dotyczące walutowych produktów kredytowych, zabezpieczonych hipotekami pozostaną w obsłudze w Deutsche Bank Polska. Umowy zawarte przez klientów Deutsche Bank Polska z dotychczasowym bankiem pozostaną w mocy i nie będą wymagały aneksowania. Nie zmienią się również numery przenoszonych rachunków bankowych, aktywne pozostaną wszystkie karty i numery PIN" - informuje BZ WBK na swojej stronie internetowej.
Dla klientów BZ WBK nic się nie zmieni.
Potwierdzone plotki
O chęci wycofania się z Polski Deutsche Banku było słychać już pod koniec 2016 roku, na skutek doniesień Agencji Reutersa. Grupa zaprzeczała takim informacjom. Jednocześnie, Deutsche Bank wyprzedawał wtedy inne zagraniczne aktywa i prowadził proces restrukturyzacji.
Nieoficjalne doniesienia o chęci sprzedaży niemieckiego banku powtarzały się potem wielokrotnie, a BZ WBK był wymieniamy jako jeden z chętnych na przejęcie.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvn24bis.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: tvn24