Koniecpol dostanie wodociągi. Z rezerwy na usuwanie skutków klęsk

Z kraju


Budowa wodociągu w borykającej się z brakiem wody gminie Koniecpol będzie realizowana przy wsparciu rządu i zostanie sfinansowana m.in. z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Sama gmina prawdopodobnie będzie musiała pokryć jedynie 20 proc. kosztów projektu.

Premier obiecała

Wsparcie finansowe budowy wodociągu w Koniecpolu obiecała premier Beata Szydło, która odwiedziła tę gminę w poniedziałek. Zapowiedziała, że rząd pokryje koszty tej inwestycji w 80 proc. Tymczasem Sejm nie przyjął w piątek poprawki do budżetu na 2016 r., dotyczącej przeznaczenia środków na budowę wodociągu w Koniecpolu, co przez autorów części komentarzy zostało zinterpretowane jako wycofanie się z danej kilka dni wcześniej obietnicy. - Zgłoszony wczoraj wniosek (...) był bezprzedmiotowy, dlatego że nie możemy z budżetu państwa finansować zadań własnych gminy. Natomiast jeśli chodzi o tę inwestycję to ona jest aktualna i będzie realizowana przy wsparciu rządu - oświadczył rzecznik.

Przygotowania

Bochenek poinformował, że po ogłoszeniu przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej wodociągu, koszt samego projektu w 80 proc. ma zostać pokryty ze środków wojewody śląskiego. Resztę ma dołożyć gmina Koniecpol.

Sama budowa wodociągu zostanie w 80 proc. sfinansowana przez budżet państwa - z rezerwy na likwidację skutków klęsk żywiołowych. Te środki są w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji i zostaną uruchomione na wniosek wojewody – wyjaśnił Bochenek.

- Dążymy do tego, by pozostałe 20 proc. kosztów zostało pokryte przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska, żeby gmina nie musiała wykładać tych środków. Jak wiadomo, jest ona w bardzo trudnej sytuacji finansowej - dodał rzecznik.

Wizyta

Podczas poniedziałkowej wizyty w Kuźnicy Grodziskiej k. Koniecpola, na północno-wschodnim krańcu woj. śląskiego, premier poinformowała, że mieszkańcy Koniecpola wysłali do niej list, w którym poprosili o pomoc w związku z tym, że w ich gminie są kłopoty z bieżącą wodą. Zadeklarowała, że rząd pokryje tę inwestycję w 80 proc.

Poważne problemy z wodą w gminie Koniecpol trwają od czerwca ubiegłego roku. Na skutek suszy zabrakło jej w kilkunastu sołectwach - wyschły studnie, z których korzystali mieszkańcy. Konieczne stało się dowożenie wody beczkowozami.

O wsparcie budowy wodociągu zwracali się do poprzedniego rządu burmistrz Koniecpola oraz Związek Miast Polskich. Według szacunków podawanych przez lokalne władze koszt koniecznej do wykonania w gminie długości sieci wodociągowej wraz z niezbędnymi ujęciami i stacjami uzdatniania to ok. 14 mln zł. Gmina jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, realizuje program naprawczy i nie stać jej na taki wydatek.

Gmina miejsko-wiejska Koniecpol znajduje się w powiecie częstochowskim. Ma ponad 20 sołectw. Łączna liczba mieszkańców to ok. 10 tys. ludzi.

Autor: gry / Źródło: PAP