Dwie lokalizacje nad Bałtykiem rywalizują o atomową inwestycję Polskiej Grupy Energetycznej. W oficjalnym dokumencie inwestor PGE EJ 1 potwierdził swoją rezygnację z Gąsek. Do końca tego miesiąca rząd powinien przyjąć od spółki sprawozdanie o postępie prac w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
Inwestor przesłał do wójta gminy Mielno list, w którym oficjalnie zrezygnował z badań w gminie Gąski. Początkowo była brana pod uwagę przez spółkę, ale mieszkańcy ostro zaprotestowali.
PGE EJ1 wskazuje „Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i „Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino w woj. pomorskim jako potencjalne miejsca do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
"Analizy potwierdziły, że wymienione lokalizacje w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej" - głosi opinia PGE EJ 1, otrzymana przez wójta gminy Mielno.
Spółka wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) z wnioskiem o objęcie procedurą oceny oddziaływania na środowisko wybranych lokalizacji i wydanie stosownej decyzji.
Coraz bliżej budowy
- Cieszymy się, że wspólne starania i działania mieszkańców gminy, społecznego ruchu antyatomowego i władz samorządowych doprowadziły do takiej zapowiedzi PGE EJ1. Z niecierpliwością czekamy na dalsze, zapowiadane działania inwestora i anulowanie z obrotu prawnego decyzji wojewody zachodniopomorskiego o wskazaniu inwestycji budowy obiektu energetyki jądrowej w Gąskach, wówczas będzie to postawienie kropki nad "i" - mówi Olga Roszak - Pezała, wójt gminy Mielno.
Dodała, że otrzymany dokument jest pierwszą oficjalną deklaracją inwestora dotyczącą rezygnacji podjęcia badań w miejscowości Gąski.
W grudniu ub. roku informowaliśmy o planach badań lokalizacji, które miały miejsce w pierwszym kwartale 2016 r. Plany uruchomienia polskiej elektrowni atomowej próbowano zrealizować już w ubiegłym stuleciu. Budowa inwestycji w Żarnowcu toczyła się w latach 80., jednak po protestach lokalnej społeczności, nasilonych po katastrofie w Czarnobylu, budowa została wstrzymana.
Absolutnie budować” kontra „Polski nie stać na elektrownię atomową”. Ostry spór o polską atomistykę:
Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis