Z kraju

Dziś "blue monday". Najbardziej depresyjny dzień w roku

Z kraju

ShutterstockDziś blue monday. Najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś w poniedziałek 19 stycznia wypada tzw. "blue monday". To według psychologów najbardziej depresyjny dzień w całym roku.

19 stycznia to najbardziej "nieszczęśliwy" dzień w roku. Według psychologów mamy mieć dzisiaj wszystkiego dosyć - będziemy ubolewać na brak pieniędzy, dotykające nas choroby oraz całe zło tego świata. "Blue monday", czyli w wolnym tłumaczeniu "smutny, przygnębiający poniedziałek" wyznacza taki dzień w roku, gdy kumulują się wszystkie niekorzystne zdarzenia.

Dlaczego?

Termin wprowadził do użytku brytyjski psycholog Cliff Arnall z Cardiff University. Naukowiec opracował wzór, który po uwzględnieniu czynników meteorologicznych (krótkiego dnia, niskiego nasłonecznienia), psychologicznych (świadomość niedotrzymania noworocznych postanowień) oraz ekonomicznych (zbliżające się terminy płatności pożyczek związanych ze świątecznymi wydatkami).

Według wyliczeń Arnalla najbardziej depresyjny dzień roku wypada w ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. W tym roku jest to właśnie 19 stycznia, czyli dziś.

Jeszcze kilka lat temu najbardziej przygnębiający dzień w roku wypadał po prostu w ostatni poniedziałek stycznia. To się jednak zmieniło, bo naukowiec uznał, że z powodu światowego kryzysu finansowego złe samopoczucie dopada nas wcześniej.

Kontrowersje

Teoria Arnalla w środowisku psychologów budzi wiele kontrowersji. Wielu naukowców uważa "blue monday" za pseudonaukę. Neurobiolog Dean Burnett opisał algorytm Arnalla jako "farsę" zawierającą "bezsensowne pomiary".

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości