Rolnicy, którzy mają kłopoty ze spłatą kredytów, powinni niezwłocznie skontaktować się z bankiem - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomina też, że osoby, które wzięły kredyt preferencyjny, mogą skorzystać z ułatwień w jego spłacie.
Z udogodnień w spłacie kredytów preferencyjnych z dopłatami z ARiMR mogą korzystać rolnicy, których dotknęły zdarzenia o charakterze losowym, takie jak np.: katastrofy naturalne, długotrwałe choroby kredytobiorcy, kradzieże mienia oraz choroby i straty w inwentarzu, a także przypadki wynikające z uwarunkowań makroekonomicznych i politycznych, np. kryzysów gospodarczych, zatorów płatniczych czy utraty rynków zbytu.
Spadek sprzedaży przez embargo
W ocenie ARiMR obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla szeroko rozumianej produkcji rolniczej w Polsce jest wprowadzenie przez Rosję embarga na dostawy produktów rolnych. Sytuacja ta wpływa na spadek sprzedaży, a w konsekwencji na pogorszenie sytuacji finansowej producentów, a także na spłatę kredytów.
Agencja przypomniana rolnikom, że mogą skorzystać z ułatwień w spłacie preferencyjnego kredytu (z dopłatami ARiMR). Bank może zastosować prolongatę spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął lub też wydłużyć okres kredytowania (jeżeli termin spłaty nie minął) - pod warunkiem poinformowania o tym ARiMR.
Jednocześnie Agencja zaznacza, że okres od dnia udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może przekroczyć maksymalnych tzw. okresów właściwych dla danej linii kredytowej. Nie wymaga się sporządzenia zmian do planu inwestycji, a maksymalna kwota dopłat, określona w umowie kredytu, nie ulega zmianie.
Możliwe jest wydłużenie okresu od dnia udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami o dodatkowe trzy lata (w zależności od linii kredytowej okres ten może wynieść 11 lub 18 lat).
Zawieszenie spłaty
Dodatkowo, w związku z wprowadzeniem ograniczeń handlowych wynikających z rosyjskiego embarga, jest możliwość czasowego zawieszenia przez bank spłaty rat kapitału kredytu - na wniosek kredytobiorcy, zawierający uzasadnienie. Gdyby wszystkie wcześniej proponowane rozwiązania były niewystarczające, kredytobiorcy mogą za zgodą banku kredytującego dokonać zmiany kierunku produkcji, sprzedać mienie nabyte z kredytu lub czasowo zaprzestać prowadzenia działalności lub obsługi kredytu z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy.
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu