Odważny design, potężne silniki. Na targach w Genewie królują auta dla milionerów


Egzotyczne, ekskluzywne i drogie - to przymiotniki, które najczęściej można usłyszeć podczas odbywającego się w Genewie 85. salonu samochodowego, jednej z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Miłośnicy motoryzacji mogą obejrzeć ponad 130 światowych i europejskich premier, ale oczy większości z nich zwrócone są w kierunku supersamochodów takich jak Lamborghini, Bugatti i Ferrari.

Ferrari debiutuje w Genewie z modelem 488 GTB - pierwszym samochodem z turbodoładowaniem, jaki włoska marka zaprezentowała od wielu lat. Auto spod znaku czarnego rumaka, które ma zastąpić 458 Italię wyposażone jest w nowy silnik V8 o pojemności 3,9 litra i mocy 650 KM z technologią używaną na torach Formuły 1.

Nowe Ferrari to połączenie klasyki z nowoczesnością, tradycji z technologią. Przyglądając się 488 GTB koneserzy w pewnością znajdą nawiązanie do modelu 308 GTB z 1975 roku. Cena nowego Ferrari nie jest jeszcze znana, ale ma oscylować wokół 300 tys. dolarów.

Vulcan to genewska premiera od Astona Martina. Producenci przekonują, że to "najbardziej ekstremalny supersamochód, jaki kiedykolwiek stworzyli". Auto zostanie wyprodukowane w zaledwie 24 egzemplarzach. Model napędzany jest przez silnik V12 o pojemności 7 litrów i mocy 800 KM.

W Genewie można zobaczyć ostatni wyprodukowany egzemplarz Bugatti Veyrona, który nosi nazwę "La Finale". W ciągu 10 lat produkcji sprzedano 450 sztuk tych samochodów - ich średnia cena wyniosła 2,6 mln dolarów. "La Finale" ma ośmiolitrowy silnik W16 o mocy 1200 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1500 Nm. Przyspieszenie do setki zajmuje 2,6 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 410 km/h.

Bentley pokazał koncepcyjny model EXP 10 Speed 6 - sportowe dwuosobowe coupe. Pod jego maską znajdziemy czterolitrowy silnik V8 o mocy blisko 500 KM. Prędkość maksymalna: 320 km/h.

Szwajcarski salon podbija Lamborghini Aventador Super Veloce - wersja charakteryzująca się większą mocą i niższą masą. Auto od włoskiego producenta ma siedmiolitrowy silnik V12 o mocy 750KM. Do setki przyśpiesza w 2,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 350 km/h. Cena? 330 tys. euro.

Mercedes zaprezentował w końcu Maybacha S600 Pullman - limitowaną limuzynę, która będzie kosztować 1 mln dolarów. Samochód ma aż 6,5 metrów długości, z tyłu w fotelach dyrektorskich mogą wygodnie rozsiąść się cztery osoby.

Nie zabrakło oczywiście także premier w nieco niższyej klasie. Ford pokazał model GT, ale jak się okazuje to dopiero początek ofensywy amerykańskiego koncernu. Do 2020 roku ma on wypuścić na rynek jeszcze 10 innych sportowych samochodów. - One zawsze były bardzo drogie, a my próbujemy wyjść z ofertą w każdym przedziale cenowym. Zaczynając od modelu T firma Ford chce upowszechniać to, co uchodzi za wyjątkowe - podkreślił prezes Ford na Europę Jim Farley.

Wśród nowości Forda znalazły się także nowe wersje popularnych modeli Focus i Fiesta. W proces tworzenia nowego Forda Focusa RS zaangażował się kierowca rajdowy Ken Block. - Jest to udana próba wzniesienia się na wyższy poziom, jeśli chodzi o prowadzenie i wykorzystanie mocy - powiedział Block, który prezentował auto.

Renault zaprezentowało w Genewie dwa crossovery - Kadjar i Espace. Kadjar to pierwszy crossover francuskiego producenta w segmencie C. - Jak na segment C jest to duży samochód. Całkowita długość auta to 445 centymetrów, plus wysoki prześwit, który wynosi 190 milimetrów - mówi Grzegorz Paszta z Renault Polska. - Kadjar ma design samochodu silnego, niezawodnego, trwałego - dodaje.

Z kolei nowe Espace jest próbą odnowienia oferty francuskiego producenta w klasie wyższej. Auto, które do tej pory było rodzinnym vanem, stało się crossoverem. Initiale Paris - jego luksusowa wersja z silnikiem benzynowym o mocy 200 koni mechanicznych - ma kosztować nieco ponad 155 tysięcy złotych. Espace trafi do europejskich salonów w maju.

Mitsubishi zaprezentowało nową odsłonę modelu L200. Na piątą generację tego pick-upa trzeba było czekać dziewięć lat. Samochód został wyposażony w aluminiowy, turbodoładowany silnik diesla o pojemności 2,4 litra. Nowa generacja L200 zostanie wprowadzona do sprzedaży w Europie jesienią 2015 roku w wersjach nadwoziowych Club Cab oraz Double Cab.

Japończycy pokazali też XR-PHEV II - drugą odsłonę hybrydowego crossovera przyszłości. Ten koncept ma być inspiracją dla kolejnej generacji modelu ASX. Zaprezentowany w Genewie samochód wyposażony jest w układ napędowy PHEV, czyli hybrydę z zewnętrznym ładowaniem akumulatorów.

Fiat na fali sukcesów popularnych "pięćsetek" postanowił stworzyć kolejne auto z tej serii. W Genewie zaprezentowano model Vintage 57. Jest to hołd złożony pierwszemu samochodowi z tej serii, który opuścił fabrykę w 1957 roku.

Samochód oprócz wyglądu retro charakteryzują nowoczesne technologie, które służą poprawie bezpieczeństwa i komfortu. Rodzinę Fiatów 500 uzupełniają modele C, L, L Trekking, L Living oraz wprowadzony przed rokiem X. Ten ostatni doczekał się nowej wersji z automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów.

Nissan zaprezentował koncepcyjny model Sway. Ten hatchback to zapowiedź przyszłej generacji małych aut japońskiego producenta. Sway charakteryzuje się przede wszystkim oryginalną stylistyką.

Swoją premierę w Genewie miał Karl - nową propozycja Opla w segmencie samochodów miejskich. Nazwa auta pochodzi od imienia jednego z synów założyciela marki - Karla Opla. Samochód będący następcą modelu Agila będzie dostępny z trzema wersjami wyposażenia oraz w aż dziesięciu kolorach nadwozia.

Podczas targów ogłoszono, który samochód otrzyma prestiżowy tytuł samochodu roku 2015. Zwyciężył Volkswagen Passat, który zebrał 340 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Citroen C4 Cactus - 248 punktów, a na trzecim Mercedes Klasy C - 221 punktów.

Salon motoryzacyjny w Genewie potrwa do 15 marca. Jako pierwsi okazję do zapoznania się w Genewie z nowościami dostali dziennikarze, w czwartek wystawa zostanie otwarta dla szerszego grona miłośników motoryzacji.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, x-news.pl, Bloomberg, Reuters

Pozostałe wiadomości

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl