Odważny design, potężne silniki. Na targach w Genewie królują auta dla milionerów


Egzotyczne, ekskluzywne i drogie - to przymiotniki, które najczęściej można usłyszeć podczas odbywającego się w Genewie 85. salonu samochodowego, jednej z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Miłośnicy motoryzacji mogą obejrzeć ponad 130 światowych i europejskich premier, ale oczy większości z nich zwrócone są w kierunku supersamochodów takich jak Lamborghini, Bugatti i Ferrari.

Ferrari debiutuje w Genewie z modelem 488 GTB - pierwszym samochodem z turbodoładowaniem, jaki włoska marka zaprezentowała od wielu lat. Auto spod znaku czarnego rumaka, które ma zastąpić 458 Italię wyposażone jest w nowy silnik V8 o pojemności 3,9 litra i mocy 650 KM z technologią używaną na torach Formuły 1.

Nowe Ferrari to połączenie klasyki z nowoczesnością, tradycji z technologią. Przyglądając się 488 GTB koneserzy w pewnością znajdą nawiązanie do modelu 308 GTB z 1975 roku. Cena nowego Ferrari nie jest jeszcze znana, ale ma oscylować wokół 300 tys. dolarów.

Vulcan to genewska premiera od Astona Martina. Producenci przekonują, że to "najbardziej ekstremalny supersamochód, jaki kiedykolwiek stworzyli". Auto zostanie wyprodukowane w zaledwie 24 egzemplarzach. Model napędzany jest przez silnik V12 o pojemności 7 litrów i mocy 800 KM.

W Genewie można zobaczyć ostatni wyprodukowany egzemplarz Bugatti Veyrona, który nosi nazwę "La Finale". W ciągu 10 lat produkcji sprzedano 450 sztuk tych samochodów - ich średnia cena wyniosła 2,6 mln dolarów. "La Finale" ma ośmiolitrowy silnik W16 o mocy 1200 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1500 Nm. Przyspieszenie do setki zajmuje 2,6 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 410 km/h.

Bentley pokazał koncepcyjny model EXP 10 Speed 6 - sportowe dwuosobowe coupe. Pod jego maską znajdziemy czterolitrowy silnik V8 o mocy blisko 500 KM. Prędkość maksymalna: 320 km/h.

Szwajcarski salon podbija Lamborghini Aventador Super Veloce - wersja charakteryzująca się większą mocą i niższą masą. Auto od włoskiego producenta ma siedmiolitrowy silnik V12 o mocy 750KM. Do setki przyśpiesza w 2,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 350 km/h. Cena? 330 tys. euro.

Mercedes zaprezentował w końcu Maybacha S600 Pullman - limitowaną limuzynę, która będzie kosztować 1 mln dolarów. Samochód ma aż 6,5 metrów długości, z tyłu w fotelach dyrektorskich mogą wygodnie rozsiąść się cztery osoby.

Nie zabrakło oczywiście także premier w nieco niższyej klasie. Ford pokazał model GT, ale jak się okazuje to dopiero początek ofensywy amerykańskiego koncernu. Do 2020 roku ma on wypuścić na rynek jeszcze 10 innych sportowych samochodów. - One zawsze były bardzo drogie, a my próbujemy wyjść z ofertą w każdym przedziale cenowym. Zaczynając od modelu T firma Ford chce upowszechniać to, co uchodzi za wyjątkowe - podkreślił prezes Ford na Europę Jim Farley.

Wśród nowości Forda znalazły się także nowe wersje popularnych modeli Focus i Fiesta. W proces tworzenia nowego Forda Focusa RS zaangażował się kierowca rajdowy Ken Block. - Jest to udana próba wzniesienia się na wyższy poziom, jeśli chodzi o prowadzenie i wykorzystanie mocy - powiedział Block, który prezentował auto.

Renault zaprezentowało w Genewie dwa crossovery - Kadjar i Espace. Kadjar to pierwszy crossover francuskiego producenta w segmencie C. - Jak na segment C jest to duży samochód. Całkowita długość auta to 445 centymetrów, plus wysoki prześwit, który wynosi 190 milimetrów - mówi Grzegorz Paszta z Renault Polska. - Kadjar ma design samochodu silnego, niezawodnego, trwałego - dodaje.

Z kolei nowe Espace jest próbą odnowienia oferty francuskiego producenta w klasie wyższej. Auto, które do tej pory było rodzinnym vanem, stało się crossoverem. Initiale Paris - jego luksusowa wersja z silnikiem benzynowym o mocy 200 koni mechanicznych - ma kosztować nieco ponad 155 tysięcy złotych. Espace trafi do europejskich salonów w maju.

Mitsubishi zaprezentowało nową odsłonę modelu L200. Na piątą generację tego pick-upa trzeba było czekać dziewięć lat. Samochód został wyposażony w aluminiowy, turbodoładowany silnik diesla o pojemności 2,4 litra. Nowa generacja L200 zostanie wprowadzona do sprzedaży w Europie jesienią 2015 roku w wersjach nadwoziowych Club Cab oraz Double Cab.

Japończycy pokazali też XR-PHEV II - drugą odsłonę hybrydowego crossovera przyszłości. Ten koncept ma być inspiracją dla kolejnej generacji modelu ASX. Zaprezentowany w Genewie samochód wyposażony jest w układ napędowy PHEV, czyli hybrydę z zewnętrznym ładowaniem akumulatorów.

Fiat na fali sukcesów popularnych "pięćsetek" postanowił stworzyć kolejne auto z tej serii. W Genewie zaprezentowano model Vintage 57. Jest to hołd złożony pierwszemu samochodowi z tej serii, który opuścił fabrykę w 1957 roku.

Samochód oprócz wyglądu retro charakteryzują nowoczesne technologie, które służą poprawie bezpieczeństwa i komfortu. Rodzinę Fiatów 500 uzupełniają modele C, L, L Trekking, L Living oraz wprowadzony przed rokiem X. Ten ostatni doczekał się nowej wersji z automatyczną dwusprzęgłową skrzynią biegów.

Nissan zaprezentował koncepcyjny model Sway. Ten hatchback to zapowiedź przyszłej generacji małych aut japońskiego producenta. Sway charakteryzuje się przede wszystkim oryginalną stylistyką.

Swoją premierę w Genewie miał Karl - nową propozycja Opla w segmencie samochodów miejskich. Nazwa auta pochodzi od imienia jednego z synów założyciela marki - Karla Opla. Samochód będący następcą modelu Agila będzie dostępny z trzema wersjami wyposażenia oraz w aż dziesięciu kolorach nadwozia.

Podczas targów ogłoszono, który samochód otrzyma prestiżowy tytuł samochodu roku 2015. Zwyciężył Volkswagen Passat, który zebrał 340 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Citroen C4 Cactus - 248 punktów, a na trzecim Mercedes Klasy C - 221 punktów.

Salon motoryzacyjny w Genewie potrwa do 15 marca. Jako pierwsi okazję do zapoznania się w Genewie z nowościami dostali dziennikarze, w czwartek wystawa zostanie otwarta dla szerszego grona miłośników motoryzacji.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, x-news.pl, Bloomberg, Reuters

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie, czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl