133 miliony nowych miejsc pracy do 2022 roku. Sprawdź, kto będzie poszukiwany

Tech

Roboty zamiast pracowników. Jedna czwarta firm w Polsce planuje automatyzacjętvn24bis
wideo 2/3

Do 2022 roku w wyniku rozwoju robotyzacji na świecie zniknie 75 milionów istniejących miejsc pracy, a powstanie 133 milionów nowych - podał w poniedziałek serwis BBC, powołując się na raport Światowego Forum Ekonomicznego. Zagrożeni są między innymi pracownicy pocztowi czy kasjerzy. Zwiększy się natomiast zapotrzebowanie na programistów, ale także pracowników branży usług.

Jak wskazano, rozwój technologii informatycznych umożliwi lepsze gospodarowanie zasobem siły roboczej między innymi poprzez przesuwanie pracowników do nowych rodzajów zajęć.

Zmiany na rynku pracy

Dzięki robotom i zastosowaniu nowoczesnych algorytmów poprawi się wydajność pracy na istniejących stanowiskach - wskazało BBC, cytując raport Światowego Forum Ekonomicznego. Dodano, że powstanie też wiele nowych zawodów.

Wzrośnie na przykład zapotrzebowanie nie tylko na analityków danych, programistów, czy specjalistów ds. mediów społecznościowych, ale też osoby wykonujące zawody wymagające "cech ludzkich".

Chodzi między innymi o nauczycieli i pracowników branży usług - zaznaczono.

"Płynnie zastąpią pracowników"

Jednocześnie wiele zawodów, jak wskazuje Światowe Forum Ekonomiczne, stanie się zbędnych.

"Roboty płynnie zastąpią pracowników firm księgowych, pocztowych, robotników fabryk, kasjerów, osoby wykonujące funkcje sekretarskie" - wyliczono. Podkreślono, że w związku ze znaczącymi zmianami na rynku pracy jeszcze istotniejsze stanie się ciągłe doszkalanie i doskonalenie kwalifikacji. Szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos wezwała w związku z tym rządy do opracowania zabezpieczeń społecznych dla pracowników wykonujących zawody zagrożone wyginięciem.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock