Kawa na ławę

Kawa na ławę

"Rzeczywistym zagrożeniem jest łamiące unijne zasady zbliżenie Moskwy z Berlinem"

Albo Polska będzie się stabilnie rozwijała w sercu jednoczącej się Unii Europejskiej, albo będzie dryfowała na wschód - powiedziała w "Kawie na ławę" w TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Skomentowała w ten sposób słowa prezydenta, który określił Unię Europejską jako "wyimaginowaną wspólnotę". Patryk Jaki z Solidarnej Polski przekonywał, że obóz Zjednoczonej Prawicy "zawsze był proeuropejski jako formacja".

"Jeśli prezydent powoła sędziów, wszystko będzie nieważne w obliczu europejskiego prawa"

Jeśli prezydent powoła sędziów do Sądu Najwyższego zarekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa i te składy będą orzekać, to wszystko będzie nieważne w obliczu europejskiego prawodawstwa - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał, że Rada wybrała najlepszych kandydatów, którzy w kancelarii prezydenta dodatkowo będą sprawdzani i przejdą przez "weryfikacyjne sito".

"Jeden z najbardziej przykrych obrazów, jakie widziałem"

Prezydent we wzmożeniu pseudopatriotycznym pokrzykiwał w kościele o tym, że w Sądzie Najwyższym są komuniści - oceniał w "Kawie na ławę" w TVN24 piątkowe wystąpienie Andrzeja Dudy Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Podkreślił, że był to "jeden z najbardziej przykrych obrazów, jakie widział". - Polityczne wątki znalazły się zupełnie na końcu - argumentował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Prezydent idzie na bicie rekordów Guinnessa"

Senatorowie powinni porozmawiać z prezydentem i trzy razy się zastanowić zanim nacisną klamkę do pokoju z napisem "referendum" - powiedział w "Kawie na ławę" poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica) odnosząc się do propozycji prezydenta by w dniach 10-11 listopada odbyło się referendum konstytucyjne. W ocenie Pawła Kukiza zaprezentowane przez prezydenta propozycje pytań referendalnych to "kpina z obywateli i urzędu prezydenta".

"Jednej i drugiej dymisja się należała"

Widać oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla zwykłych ludzi - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w czasie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej. Sławomir Neumann z PO dodawał z kolei, że "jednej i drugiej dymisja się należała". Goście niedzielnego programu komentowali między innymi przemówienie szefa rządu wygłoszone w Sejmie.

"Wy jesteście silni wobec słabych"

Kilka sondaży pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość będzie traciło - ocenił w TVN24 Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia z Platformy Obywatelskiej. On i inni goście "Kawy na ławę" rozmawiali w niedzielę o ostatnich notowaniach partii politycznych i zawieszonym proteście osób niepełnosprawnych. Działań rządu w kwestii tego drugiego bronił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Jeśli myślicie, że macie problem z głowy, to nie macie. On wróci jak bumerang"

- To jest bardzo dobra decyzja. Dobrze, że ten protest się kończy - powiedział w "Kawie na ławę" Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jeżeli cieszycie się w duchu z tego, że oni wychodzą (z Sejmu - red.) i macie problem z głowy, to mówię wam, że nie macie. Wróci jak bumerang - przekonywał z kolei przewodniczący kluby parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann. Goście programu odnieśli się do zawieszenia protestu niepełnosprawnych w Sejmie, o czym poinformowała w niedzielę jedna ze strajkujących matek, Iwona Hartwich.

"Jak Jarosław Kaczyński wróci ze szpitala, to wam pokaże"

- Błędy, które są popełniane przez marszałka Sejmu, są katastrofalne dla waszej formacji politycznej - zwrócił się do polityków Prawa i Sprawiedliwości w "Kawie na ławę" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO). - Zastanawiam się co będzie, jak Jarosław Kaczyński wróci ze szpitala - dodał. - Marszałek Sejmu jest w sytuacji skrajnie trudnej - ocenił Tadeusz Cymański ze Zjednoczonej Prawicy. Z kolei prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że "zaczyna nie rozumieć tego protestu". - Postulaty zostały spełnione, ale cały czas następuje jakaś eskalacja - stwierdził komentując protest rodzin osób niepełnosprawnych w Sejmie.

"Po przykładzie węgierskim widzimy, jak bardzo ważna jest mobilizacja do współpracy"

Koalicja Obywatelska to jest gwarant naszego bezpieczeństwa, bo musimy zbudować bardzo silny mur, aby nie dopuścić do tego, aby PiS wygrał w wyborach samorządowych - powiedziała w "Kawie na ławę" Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, komentując Marsz Wolności. - Ludzie wychodzą na ulicę dlatego, że widzą, że w Polsce mamy wygaszany parlamentaryzm - mówił Michał Kamiński z PSL-UED. Z kolei Patryk Jaki oceniał, że "brakuje mu oferty programowej opozycji", która byłaby przeciwwagą dla działań Zjednoczonej Prawicy.

"Pani prezydentowa rozmawiała z panią minister Rafalską"

Pani prezydentowa rozmawiała z minister Rafalską, więc to nie jest tak, że tylko przyjechała - przekazał Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP. Gość "Kawy na ławę" dodał, że spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z minister rodziny, pracy i polityki społecznej trwało kilkadziesiąt minut. Tematem rozmów był trwający w Sejmie protest i sytuacja osób niepełnosprawnych. Pierwsza dama odwiedziła protestujących w czwartek. Ponadto gośćmi programu byli Bartosz Kownacki (PiS), Bartosz Arłukowicz (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Jakub Stefaniak (PSL).

Jakubiak: Propozycja rządu to aberracja. Mamy banknoty, żeby wymieniać je na towary

- Aberracja totalna, od tego mamy banknoty, nazywane złotówkami, żeby wymieniać je na towary - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marek Jakubiak z Kukiz'15 o ostatniej rządowej propozycji. Goście Bogdana Rymanowskiego odnieśli się do trwającego od kilkunastu dni w Sejmie protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Odpowiedzieli także na pytanie, czy ich zdaniem prezydent ponownie spotka się z niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Niepełnosprawni "będą czuć się winni, że w Polsce wprowadza się kolejny podatek"

Stworzenie tak zwanego funduszu solidarnościowego na rzecz niepełnosprawnych, czyli opodatkowanie klasy średniej to "napuszczanie jednej grupy ludzi na drugą pod pretekstem pomagania niepełnosprawnym" - stwierdziła w "Kawie na ławę" w TVN24 Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Tadeusz Cymański z PiS mówił jednak, że opodatkowani zostaliby tylko "super ekstra bogaci", a nie klasa średnia, w którą rząd nie chce uderzyć.

"Pięć celnych ciosów" premiera? "Trochę wiedzy i okazuje się, że to banialuki"

Toczy się mecz bokserski pomiędzy rządem a opozycją, zakontraktowany na cztery rundy. Bokser, czyli rząd, w trzeciej rundzie dostał trochę zadyszki, ale wrócił do swojej taktyki - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński o przemówieniu premiera podczas sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy. - Całe to wydarzenie można było opisać jednym zdaniem: partia ta sama, ale nie taka sama - stwierdził z kolei Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kogo prezydent uprzedził o wecie? "Żadnych targów, deali nie było"

Prezydent uprzedził o swojej decyzji premiera Morawieckiego i ministra Błaszczaka, który tę ustawę na pewnym etapie przejął - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Łapiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się w ten sposób do negatywnych reakcji części prawicowych polityków na weto Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej.

"Pan prezydent się nie wycofa"

- Myślę, że pan prezydent się nie wycofa, bo to jest kwestia przekonań każdego z nas - powiedział w "Kawie na ławę" minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się do deklaracji Andrzeja Dudy, który ogłosił, że podpisze ustawę "Zatrzymaj aborcję" jeśli zostanie uchwalona przez Sejm. Gośćmi programu byli także Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości), Katarzyna Lubnauer (przewodnicząca Nowoczesnej), Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Marek Jakubiak (Kukiz '15).

"To wstrząsające, jak takie sytuacje są wykorzystywane do walki politycznej"

Trzeba stwierdzić - system nie działa właściwie i powinien zostać zreformowany - podkreślił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, komentując opuszczenie więzienia po 18 latach przez Tomasza Komendę. Gość "Kawy na Ławę" ocenił, że sprawa skazania Komendy na podstawie wątpliwych dowodów pokazuje potrzebę reformy systemu sądownictwa w Polsce. Ponadto gośćmi programu byli: Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Rafał Trzaskowski (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Krzysztof Hetman (PSL).

Prezydencki minister: nie wypowiadamy się w sprawie spotkań, które się nie odbyły

Strategiczne stosunki polsko-amerykańskie nie są zagrożone - podkreślił w "Kawie na ławę" w TVN24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Jednocześnie unikał odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda nie odebrał telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona oraz o rzekome odwołanie spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem w Korei Południowej. Ponadto gościem programu był Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Piotr Zgorzelski (PSL), Bartosz Arłukowicz (PO), Witold Zembaczyński (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15).

"Czy powiedzieliście Macierewiczowi, że nie jest już ministrem?"

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja i uspokojenie emocji"

Z jednej i drugiej strony mam wrażenie, że było pewne nierozumienie o co dokładnie chodzi w tej ustawie. A teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi - tak Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP, skomentował spekulacje o porozumieniu polskich i izraelskich władz w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. O polskiej dyplomacji i polityce historycznej mówili również pozostali goście "Kawy na ławę" w TVN24.