Tyle zostało z powyborczej zwyżki. "Zwariowany tydzień"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Sławomir Dudek o deficycie budżetu państwa: to się stało fikcją
Sławomir Dudek o deficycie budżetu państwa: to się stało fikcjąTVN24
wideo 2/6
Sławomir Dudek o deficycie budżetu państwa: to się stało fikcjąTVN24

WIG20 zakończył piątkową sesję pod kreską. "Finalnie z powyborczej zwyżki został tygodniowy wzrost WIG20 o 2,75 procent" - wskazał Adam Stańczak, analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

WIG20 zamknął ubiegły tydzień poniżej 2000 pkt. Tę granicę udało się przebić w poniedziałek podczas pierwszej sesji po wyborach parlamentarnych. We wtorek WIG20 zakończył notowania nawet powyżej 2100 pkt., ale od środy mieliśmy do czynienia z korektą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

"Poniedziałek zaczynaliśmy bardzo mocnym akcentem będącym skutkiem wyniku wyborów parlamentarnych w naszym kraju. Jeszcze nigdy giełda nie zareagowała na wynik wyborów takim wzrostem indeksu WIG20 (ponad 5 proc. w poniedziałek). We wtorek wzrost były kontynuowany, ale widać już było, że paliwo popytowe jest ograniczone (stopniowo w trakcie dnia 'siadały obroty', które w poniedziałek jak na naszą giełdę były naprawdę duże). Od środy wróciły spadki przy coraz mniejszych obrotach. Stąd ostatnie trzy dni sesyjne, to dni spadkowe. Zwariowany tydzień" - podsumował w komentarzu Marcin Mierzwa, analityk stooq.pl.

Spadki na GPW

WIG20 zakończył piątkowe notowania ze spadkiem o 1,10 proc. do 2028,92 pkt. WIG20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu.

Indeks WIG20 w ostatnich pięciu dniachstooq.pl

WIG, który obejmuje wszystkie spółki notowane na głównym rynku GPW, poszedł w dół o 1,15 proc. do 68 361,11 pkt.

Indeks WIG w ostatnich pięciu dniachstooq.pl

Wśród największych giełdowych spółek liderami piątkowych zniżek były: Pepco (-8,60 proc.), Kruk (-2,8 proc.), mBank (-2,42 proc.), Asseco Poland (-2,43 proc.) i Pekao (-2,06). Zniżkowały także pozostałe banki z WIG20. Akcje Santander Bank Polska potaniały o 1,26 proc., a papiery PKO BP zostały przecenione o 1,41 proc. Stosunkowo niewiele, bo 0,19 proc., stracił Alior Bank.

Taniały również akcje banków zaliczanych do grona średnich spółek. ING Bank Śląski zanotował spadek o 1,70 proc., a Bank Millennium o 0,43 proc.

Kursy banków spadają od wtorku, przy czym najwięcej straciły największe z nich. W ciągu trzech ostatnich dni akcje PKO BP staniały o 7,24 proc., a Pekao o 8,88 proc. Mimo to, spółki z tego sektora wciąż notowane są powyżej poziomów sprzed tygodnia.

W piątek lepiej niż na poprzednich sesjach zachowywały się kursy spółek z sektora energetycznego. Po ponad 6-proc. spadkach w czwartek, na ostatniej w tym tygodniu sesji papiery PGE zniżkowały o 0,43 proc., a Enei spadły o 0,14 proc. Papiery Tauronu zakończyły dzień na plusie, rosnąc o 1,76 proc.

"W piątek nie było już właściwie śladu szukania swojej ścieżki"

"Sesja była w największym stopniu powrotem korelacji GPW ze światem. W piątek nie było już właściwie śladu szukania swojej ścieżki na bazie zmiennych, które dominowały na pierwszych sesjach tygodnia. Rynek został zmuszony do porzucenia wyceny zmiany politycznej w Polsce przez spadki na giełdach bazowych, gdzie niemiecki DAX zszedł na nowe minima sierpniowo-październikowej przeceny" - wyjaśnił Adam Stańczak, analityk domu maklerskiego BOŚ.

"Finalnie z powyborczej zwyżki został tygodniowy wzrost WIG20 o 2,75 procent, ale starczy spojrzeć na wykres tygodniowy indeksu, by dostrzec skalę porażki byków w postaci cofnięcia o około 130 punktów licząc od maksimum ruchu wyrysowanego w trakcie sesji wtorkowej" - dodał analityk. Na plusie pozostał też WIG. W przypadku tego indeksu tygodniowy wzrost wyniósł 1,94 proc.

W ocenie Stańczaka "należy zakładać, iż powrót korelacji rynku warszawskiego z rynkami bazowymi będzie wzmacniany przez skupienie uwagi świata na raportach kwartalnych technologicznych gigantów z USA, od których zależą nastroje, w jakich skończy się sezon publikacji wyników finansowych za III kwartał". "W szerszej perspektywie patrząc powrót GPW do szeregu może jawić się jako groźny, ale warto pamiętać, iż światowe rynki weszły właśnie w okres, w którym akcje powinny radzić sobie lepiej do przełomu grudnia i stycznia. W efekcie właśnie korelacja ze światem powinna być jednym z elementów, który będzie wspierał popyt" - zaznaczył analityk.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters