Przegląd prasy: Na budowach brakuje kruszywa. Wykonawcy grożą opóźnieniami

Rynki

Od stycznia zmiany w budownictwie mieszkaniowymTVN24 BiS
wideo 2/4

Wykonawcy dostają zaledwie 25-30 procent zamówionego kamienia. Winą obarczają kolej i grożą opóźnieniem inwestycji - podaje czwartkowy "Puls Biznesu".

Cytowany przez gazetę prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Jana Styliński mówi, że problemy z dostawą kruszyw spowodują opóźnienia w realizacji kontraktów i w konsekwencji będą one droższe. - Przyczyna opóźnienia nie zależy od wykonawców, więc Skarb Państwa zostanie narażony na wypłatę roszczeń - zauważył.

Pismo do ministerstwa

Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, skupiającej wykonawców i dostawców kruszyw, na łamach gazety podkreśla, że kolejarzom brakuje wagonów i lokomotyw manewrowych, więc kolejki tworzą się już w kopalniach. Korki tworzą się też na torach, bo PKP Polskie Linie Kolejowe zamknęły kilka odcinków do modernizacji i przewoźnicy muszą korzystać z objazdów. "Puls Biznesu" podaje, że w przyszłym tygodniu izba prześle do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pismo z opisem problemu i propozycjami jego rozwiązania.

Ich szczegółów prezes na razie nie przedstawia, mówi jedynie, że na najbardziej zatłoczonych liniach kolejowych warto rozważyć pomysł przeniesienia części pasażerów do autobusów, co poprawiłoby płynność przewozu towarów.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock