#DebataKobietTVN24BiS

22 listopada 2016

Stereotypy w szkole, kulturze i mediach - to główny temat programu "Debata Kobiet" w TVN24 BiS. Jak z nimi walczyć? Jaka jest rola kobiet we współczesnym świecie? To niektóre pytania, z którymi mierzyły się: Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet, Daria Abramowicz, psycholog oraz Anna Garwolińska z Glaubicz Garwolińska Consultants.

Euro w Polsce - to główny temat "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS. Jakie są zalety i wady wspólnej waluty? Czy to się opłaca? Co powinien zrobić polski rząd? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukały: Paulina Piechna-Więckiewicz ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska oraz Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej.

Premier Theresa May otrzymała zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu. Co to oznacza dla Polaków? Jak czeka ich przyszłość, czy zdecydują się na powrót do kraju? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyły się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Karolina Wigura z Kulturyliberalnej.pl, adwokat Agata Rewerska, założycielka Szkoły Prawa Procesowego Ad Exemplum oraz dr Wioletta Wilk-Reguła z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

Środowe wybory parlamentarne w Holandii to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jakich wyników możemy się spodziewać? Czy w Holandii zatriumfuje populizm? To tylko niektóre pytania, z którymi mierzyły się: Agata Szczęśniak z OKO.press, Małgorzata Zachara, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gabriele Lesser z "Die Tages Zeitung".

O reelekcji Donalda Tuska na fotel przewodniczącego Rady Europejskiej, mimo sprzeciwu polskiego rządu dyskutowały uczestniczki ”Debaty Kobiet” w TVN24 BiS: doc. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Wydziały Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Kinga Gajewska-Płochocka z Platformy Obywatelskiej oraz Elżbieta Borowska z Kukiz’15.

Wyścig o fotel szefa Rady Europejskiej - to główny temat "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS. O co idzie gra? Czy to aż takie ważne? To pytania na które odpowiedzi szukały: publicystka Janina Jankowska, Barbara Nowacka ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska oraz Agata Szczęśniak z OKO.press.

W jakim momencie walki o swoje prawa znajdują się kobiety, zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Urszula Nowakowska z Fundacji Centrum Praw Kobiet, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, psycholog z Fundacji CitizensGO oraz Kaja Gondek z Fundacji Życie i Rodzina.

Walka z pedofilią w Kościele - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jak powstrzymać wykorzystywanie seksualne dzieci zastanawiały się: Katarzyna Kądziela z Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, Halina Bortnowska, publicystka oraz Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, Uniwersytet Warszawski.

Warunki, w jakich karę więzienia odbywa Anders Breivik, nie są nieludzkim i poniżającym traktowaniem - orzekł w środę sąd apelacyjny w mieście Skien, zmieniając wcześniejszy wyrok, korzystny dla sprawcy ataków terrorystycznych z 22 lipca 2011 roku. Na ten temat w "Debacie Kobiet" w TVN24 BiS dyskutowały: radca prawny Katarzyna Piekarska, prawnik Monika Wiśniewska i psycholog Monika Dreger.

To już ostatnie godziny karnawału. Do środy na ulicach Rio de Janeiro królować będzie samba. Czy karnawał nie przypomina bardziej święta ciała zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Agata Czarnacka, feministka i publicystka "Polityki"; Anna Golan, seksuolog; Małgorzata Owczarska z Konfederacji Kobiet RP oraz Klaudia Gałek, wicemistrzyni Polski w tańcach latynoamerykańskich.

W marcu premier Theresa May zapowie, że osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii po formalnym rozpoczęciu negocjacji w sprawie jej wyjścia z UE, nie otrzymają automatycznego prawa pobytu po Brexicie - przewiduje dziennik "Telegraph". Czy Polacy mieszkający za granicą wrócą do kraju zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Joanna Kopcińska z Prawa i Sprawiedliwości, Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej oraz Elżbieta Stępień z Nowoczesnej.

W Rosji został utworzony nowy oddział wojskowy, którego celem jest zajmowanie się "operacjami informacyjnymi". Czy to zaskoczenie? Jak to można rozumieć? To pytania, na które odpowiedzi szukały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Marta Kowalska, ekspert w Fundacji im. Pułaskiego, dr Katarzyna Maniszewska, specjalistka ds. Niemiec oraz Agata Szczęśniak z portalu OKO.press.

Na czym polegają adopcje zagraniczne? O plusach i minusach tego rozwiązania w Polsce rozmawiały uczestniczki Debaty Kobiet: Bożena Łojko ze stowarzyszenia Zerwane Więzi, Anna Krawczak ze stowarzyszenia Nasz Bocian i Anna Waszczyńska ze stowarzyszenia La Cicogna.

Projekt ustawy o sieci szpitali przyjęty przez rząd Beaty Szydło - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jak miałaby wyglądać reforma? Czy opieka medyczna powinna być bezpłatna? To pytania na które odpowiedzi szukały: dr Aneta Górska, ordynator oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego, Agnieszka Szpara, prezesa zarządu w firmie Affidea oraz Dorota Romanowska z "Newsweeka".

Czy Polska jest gotowa na wejście do strefy euro? O wadach i zaletach wspólnej europejskiej waluty oraz o możliwych konsekwencjach przyjęcia jej przez nasz kraj rozmawiały w "Debacie Kobiet" TVN24 BiS b. minister pracy i polityki społecznej, ekonomistka Anna Kalata, korespondentka mediów niemieckich w Polsce Julia Szyndzielorz oraz Krystyna Zimińska z fundacji "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".

Ważniejsze od prawa jest ludzkie życie i bezpieczeństwo - stwierdził Mateusz Morawiecki w programie "Conflict Zone", emitowanym na antenie kanału Deutsche Welle. Czy było to trafne spostrzeżenie i jakie mogą być konsekwencje słów wicepremiera? Na te pytania szukały odpowiedzi w Debacie Kobiet: publicystka Janina Jankowska, posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Justyna Samolińska z Partii Razem.

Czy kraje NATO powinny zwiększyć środki na obronność? Czy nadchodzi nowa zimna wojna? Jaka jest przyszłość Sojuszu? Na te pytania odpowiadały w Debacie Młodych: dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego, Agnieszka Magdziak-Miszewska z Laboratorium Więzi, dr Monika Bartoszewicz z Akademii Vistula i dr hab Agnieszka Legucka reprezentująca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.