Przewidziana w poselskim projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca może doprowadzić do dezorientacji klientów, skomplikować organizację logistyki i doprowadzić do marnowania żywności - ocenia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Zastrzeżenie organizacji budzi również miesięczne vacatio legis, który jest zbyt krótkie na dostosowanie grafików pracy i operacji logistycznych.
Zgłoszony przez posłów Polski 2050 projekt zmian w zakazie handlu będzie przedmiotem pierwszego czytania podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.
"Jako branża handlowa traktujemy poselski projekt ograniczenia handlu przygotowany przez Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga jako swego rodzaju otwarcie dyskusji publicznej dotyczącej przyszłego kształtu handlu w niedziele. Projekt ten nie porządkuje jednak sytuacji na rynku, utrzymując dużą liczbę wyjątków od zakazu handlu w niedziele i różnicując status osób pracujących w niedziele w różnych podmiotach sektora handlu" - napisano w opinii POHiD do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
"Przewidziana w projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca doprowadzi naszym zdaniem do dezorientacji klientów, którzy nie będą pamiętać, która właściwie niedziela jest handlowa, a która nie jest handlowa. Takie rozwiązanie komplikuje też organizację logistyki i prowadzi do marnowania żywności. Ponadto projekt zmian w ustawie utrzymuje wszystkie obowiązujące obecnie wyjątki, co w opinii POHiD nie jest zgodne z zasadą równego traktowania wszystkich formatów handlowych oraz prowadzi do nadużyć" - dodano.
Za szybki termin na wprowadzenie zmian
Zastrzeżenie POHiD budzi również miesięczne vacatio legis. W ocenie organizacji jest to zdecydowanie zbyt krótki termin na dostosowanie grafików pracy i operacji logistycznych.
POHID jest ponadto przeciwny wprowadzaniu dodatkowych ustawowych regulacji dotyczących wynagrodzenia pracowników pracujących w niedziele.
"Polityka płacowa każdej z firm powinna być zgodna z Kodeksem pracy, a ewentualne dodatkowe rozwiązania powinny pozostać w gestii każdego przedsiębiorstwa" - napisano w opinii.
"Handel i nawyki konsumenckie uległy poważnym modyfikacjom"
Jak zaznaczono, firmy zrzeszone w POHiD w przeważającej większości popierają otwarcie handlu we wszystkie niedziele w roku, przy jednoczesnym zagwarantowaniu pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu.
"Jesteśmy jednocześnie świadomi, że handel i nawyki konsumenckie w Polsce uległy w ciągu ostatnich lat poważnym modyfikacjom w wyniku zmian na rynku oraz takich zjawisk jak pandemia, wojna w Ukrainie czy wysoka inflacja. Również oczekiwania pracowników uległy daleko idącym zmianom. Uważamy, że zmiany obowiązujących regulacji dotyczących handlu w niedziele powinny zmierzać w kierunku stworzenia równego prawa dla wszystkich podmiotów na rynku i jesteśmy otwarci na dialog z rządem w tej materii" - stwierdzono.
"Mam nadzieję, że powyższe stanowisko POHiD spotka się ze zrozumieniem Pana Marszałka i będzie stanowiło konstruktywny element dyskusji na rzecz zmian ograniczenia handlu w niedziele w kierunku najlepszym dla konsumentów, jak i handlu w Polsce" - dodano.
POHiD skupia większe sieci handlowe. Jak podano na stronie internetowej organizacji, należą do niej: Auchan, Carrefour, Castorama, Decathlon, E.Leclerc, Ikea, Biedronka, Jysk, Kaufland, Kik, Leroy Merlin, Lidl, Media Markt, Netto, Obi, Pepco, Żabka, Grupa Schiever oraz Selgros.
Projekt zmian w niedzielnym zakazie
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano w niej katalog 32 wyłączeń.
Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.
Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu złożyli w Sejmie pod koniec marca 2024 roku posłowie Polski 2050.
Zgodnie z projektem za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock