Ważne informacje dla kredytobiorców. "Bardzo dziwna decyzja"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Kiedy będą faktyczne obniżki rat kredytów hipotecznych? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
Kiedy będą faktyczne obniżki rat kredytów hipotecznych? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz
TVN24
TVN24Kiedy będą faktyczne obniżki rat kredytów hipotecznych? Odpowiada Krzysztof Pietraszkiewicz

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę z 0,5 procent do 0,1 procent - poinformowano w czwartkowym komunikacie. To trzecia obniżka stóp procentowych w ostatnich tygodniach.

"Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej" - czytamy.

Uchwała RPP wejdzie w życie 29 maja 2020 roku.

Rada podała w informacji po posiedzeniu, że "poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm". "W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - dodano.

Obniżka stóp procentowych

Decyzja RPP zaskoczyła analityków. "Wbrew rynkowemu konsensusowi RPP na dzisiejszym posiedzeniu przesuniętym z pierwszych dni maja ścięła stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP została ustanowiona na poziomie 0,10 proc." - wskazał w komentarzu Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

"Obniżka głównej stopy procentowej o 40pb. Bardzo dziwna decyzja" - ocenił we wpisie na Twitterze główny ekonomista PKO Research Piotr Bujak.

Po ogłoszeniu decyzji przez RPP obserwujemy osłabianie złotego względem euro. "Po zaskakującej decyzji (ostatnie posiedzenia odbywały się bez konferencji prasowych ze względu na pandemię, co nie sprzyjało klarownej komunikacji) EUR/PLN rośnie z okolic 4,42 do 4,44 i testuje wczorajsze, popołudniowe maksima" - zauważył Sawicki.

EUR/PLN

W ostatnich tygodniach Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. W połowie marca br. RPP obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc. w skali rocznej. Była to pierwsza zmiana od marca 2015 roku. Na początku kwietnia Rada obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Niższe raty kredytów

Comiesięczne decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat. Zmiana wysokości rat wcale nie musi jednak nastąpić szybko.

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek - przy okazji marcowej obniżki - w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes wyjaśniał, że "wiele osób będzie musiało poczekać na spadek raty - w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy".

"Wszystko dlatego, że najpierw spadek podstawowej stopy procentowej musi przełożyć się na spadek WIBOR-u. To następuje szybko, ale potem trzeba wziąć pod uwagę zasady zapisane w umowie kredytowej, na których zmiany WIBOR-u wpływają na zmianę poziomu oprocentowania kredytów. Przeważnie jest to aktualizowane co określony czas, na przykład co trzy miesiące" - wskazywał Turek. WIBOR to składowa oprocentowania kredytu.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości