TVN24 Biznes | Pieniądze

Podatek dochodowy od osób fizycznych. Ile wynosi w 2021 roku?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe podatki w 2021 roku
Nowe podatki w 2021 rokuTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowe podatki w 2021 roku

Podatek dochodowy to jeden z najważniejszych podatków, jakie każdy z nas musi odprowadzać do urzędu skarbowego. Jest podatkiem od wszelkiego dochodu, jaki osiągnęliśmy w Polsce. Ile wynosi podatek dochodowy w 2021 roku? Kto może być zwolniony z płacenia podatku?

Podatek dochodowy 

Podatek dochodowy to nałożone przez państwo świadczenie, które płacimy od dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym. Dochodem jest nasz przychód, czyli całość zarobionych pieniędzy, pomniejszony o koszty jego uzyskania. 

Obowiązek płacenia podatku dochodowego dotyczy wszystkich osiągających dochód – zarówno osób fizycznych, jak też osób prawnych, czyli firm. W przypadku osób fizycznych rozliczanie się z podatku dochodowego to przede wszystkim zaliczki płacone co miesiąc za nas przez pracodawców oraz składanie raz w roku deklaracji podatkowej PIT (Personal Income Tax). 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zaliczki na podatek

Podatek dochodowy od osób fizycznych płacą wszyscy osiągający dochód, a więc m.in. zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenie, dzieło), czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. 

Podatku tego zwykle nie płaci się raz w roku – w przypadku etatów należy co miesiąc odprowadzać zaliczki na jego poczet. Podczas rozliczania PIT dokonujemy jedynie podsumowania tych zaliczek i zestawienia, czy były one we właściwej wysokości – jeżeli nie, będzie nam przysługiwał zwrot nadpłaconego podatku lub zobowiązani będziemy do dopłaty. 

Najczęściej zaliczki te co miesiąc płaci za nas nasz zakład pracy. Obowiązek samodzielnego ich odprowadzania dotyczy jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą.

Podatek dochodowy – ile wynosi?

Wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych nie zmieniła się w 2021 roku i jest zależna od formy opodatkowania. 

W przypadku rozliczania się według skali podatkowej podatek ten wynosi 17 proc. od dochodu w wysokości do 85 528 zł oraz 32 proc. od dochodu powyżej tej kwoty. Inaczej mówiąc, jeżeli nasz dochód wyniósł np. 100 000 zł, to zapłacimy 17 proc. od kwoty 85 528 zł, oraz 32 proc. od pozostałych 14 472 zł. Ponadto osoby osiągające w ciągu roku łączny dochód przekraczający milion złotych zobowiązane są do zapłaty dodatkowo 4 proc. od tej nadwyżki, to tzw. trzeci próg podatkowy.

Alternatywną formą rozliczania podatku dochodowego w przypadku działalności gospodarczej jest płacenie podatku liniowego, a więc stawka jest taka sama niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Obecnie stawka podatku liniowego wynosi 19 proc.

Podatek dochodowy w wysokości 19 proc. dotyczy również naszych dochodów z kapitałów pieniężnych oraz zysku ze sprzedaży nieruchomości.

Ponadto istnieje 7 różnych stawek podatkowych w wysokości od 2 do 20 proc. klasyfikowanych jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania dotyczy wyszczególnionych rodzajów dochodu głównie osiąganych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Kwota wolna od podatku

Wyjątkiem od obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych jest sytuacja, w której nasz dochód nie przekroczył w całym roku kwoty 8000 zł. To tak zwana kwota wolna od podatku, co oznacza, że jeśli nasz dochód jej nie przekracza, nie płacimy od niego podatku.

Przy wyższym dochodzie istnieje ponadto kwota zmniejszająca podatek. To kwota, o którą można pomniejszyć płacone zaliczki na podatek dochodowy, tym samym zmniejszając jego wysokość. Kwota ta nie uległa zmianie w 2021 roku i wynosi 525,12 zł rocznie w przypadku osób z dochodem nieprzekraczającym 85 528 zł.

Dla osób, których roczny dochód zmieścił się w przedziale 8000-13 000 zł, kwota wolna od podatku jest wyliczana proporcjonalnie w przedziale od 1360 do 525,12 zł. Natomiast dla osób, których dochód roczny zawiera się w przedziale od 85 528 do 127 000 zł kwota wolna od podatku zostanie wyliczona proporcjonalnie w przedziale od 525,12 do 0 zł.

Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości