Fiskus wypełni PIT za miliony Polaków. Od kiedy będą dostępne deklaracje?

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o nowych podatkach i opłatach w 2021 roku
Ekspert o nowych podatkach i opłatach w 2021 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspert o nowych podatkach i opłatach w 2021 roku

Od kiedy zeznania podatkowe będą dostępne w usłudze Twój e-PIT? W jakim terminie otrzymamy zwrot nadpłaty podatku w przypadku zeznania złożonego w formie elektronicznej? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przedstawiciele resortu finansów w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes poinformowali, że zeznania podatkowe będą dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego 2021 roku.

Usługa Twój e-PIT funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku. Polega ona na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Podatnik, który korzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek.

"Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę w terminie 45 dni od dnia dokonania akceptacji udostępnionego zeznania przez podatnika lub od dnia dokonania automatycznej akceptacji" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Taki termin dotyczy wszystkich zeznań złożonych w formie elektronicznej. "Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej, tj. także za pomocą usługi Twój e-PIT to 45 dni" - wskazali przedstawiciele MF. Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Deklaracje PIT

Zeznania podatkowe będzie można składać od 15 lutego 2021 roku. Ostateczny termin na złożenie rozliczenia to 30 kwietnia 2021 roku. Terminy te wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dotyczy to podatników rozliczających się w ramach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Formularz PIT-37 wypełniają m.in. osoby, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (obecnie obowiązujące stawki to 17 proc. i 32 proc.).

Jeśli podatnik miał przychody z innych źródeł, powinien rozliczyć się na formularzu PIT-36. Chodzi o pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych, dochody małoletnich dzieci oraz w przypadku obniżenia dochodów o straty z lat ubiegłych.

Z kolei przychody opodatkowane podatkiem liniowym rozliczamy na PIT-36L, uzyskane z obrotu papierami wartościowymi - na PIT-38, a uzyskane dzięki sprzedażom nieruchomości - na PIT-39.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości