Luka w VAT w Polsce wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych wzrosła w 2013 roku do 27 procent potencjalnych wpływów, a następnie spadła do 21 procent w 2016 roku - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego opublikowanego na stronie resortu finansów.
W poświęconym Polsce raporcie MFW "Program Analizy Luk Administracji Skarbowej – Luka w podatku od towarów i usług" poinformowano, że zastosowana metodologia przedstawia szacunki dotyczące: luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów oraz luki wynikającej z prowadzonej polityki.
Dwa składniki
Pierwsza jest różnicą między potencjalnym podatkiem VAT, z uwzględnieniem prowadzonej polityki, a rzeczywistymi dochodami z tego tytułu. Z kolei luka wynikająca z przyjętej polityki stanowi różnicę między ogólną luką podatkową a luką wynikającą z nieprzestrzegania przepisów. "Nominalne dochody z VAT w Polsce wzrosły w latach 2008-2017, ale rzeczywiste dochody zmniejszyły się w latach 2008-2015 i wróciły do poziomu wyjściowego w roku 2017. Podczas gdy nominalne dochody z VAT wzrosły, to jednak dochody te mierzone jako procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) spadły z 7,9 procenta w roku 2008 do 7,0 procenta w 2015, a następnie wzrosły do 7,8 procenta w roku 2017" - czytamy w raporcie. "Luka wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych wynosiła około 20 proc. potencjalnych wpływów z VAT w okresie od roku 2010 do 2016. Luka wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych wzrosła z 21 proc. potencjalnych wpływów z VAT do wartości szczytowej równej 27 proc. w 2013 r., a następnie spadła do około 21 proc. w roku 2016. Ogółem odpowiada to 2 proc. PKB, oscylując w przedziale od 1,8 proc. do 2,6 proc." - informuje MFW.
Stabilny poziom
Z raportu wynika, że w latach 2010 i 2016 całkowita luka VAT, w tym luka wynikająca z zastosowanej polityki, wynosiła niewiele ponad 10 proc., a w 2013 roku osiągnęła szczytowy poziom 11 procent. "Luka wynikająca z przyjętej polityki w Polsce w latach od 2010 do 2016 utrzymywała się na dość stabilnym poziomie 8,1-8,4 proc. PKB, w związku z czym zmiany rozmiarów tej luki wynikały głównie ze zmian luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów. W ujęciu ogólnym, luka wynikająca z przyjętej polityki stanowiła około 80 proc. luki całkowitej" - obliczyli autorzy raportu. Zgodnie z publikacją luka wynikająca z nieprzestrzegania przepisów podatkowych dotyczy głównie sektora handlu i usług transportowych oraz sektora wolnych zawodów i innych sektorów usług. "Odnotowano znaczne rozmiary luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów w sektorze handlu i usług transportowych oraz w sektorze usług świadczonych w ramach wolnych zawodów i w innych sektorach usług osobistych. W sektorze użyteczności publicznej również zaobserwowano lukę, ale prawdopodobnie wynika ona z problemów dotyczących dostępnych danych, ponieważ sektor ten jest ogólnie obarczony niskim ryzykiem, jednak jego analiza ilościowa przysparza trudności w rachunkach narodowych" - zauważono. Według raportu mogą również wystąpić "znaczne luki" w sektorze hotelarskim i restauracyjnym, a także w sektorze informacji i komunikacji. Zaznaczono, że zmiany w całkowitej wartości luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów w ostatnich latach były spowodowane zmianami w luce w sektorach handlu i usług transportowych. "Zmniejszenie luki wynikającej z nieprzestrzegania przepisów w sektorach handlu i usług transportowych idzie w parze z działaniami nakierowanymi na zwiększenie stopnia zgodności z obowiązującymi przepisami podjętymi w ostatnich latach, które w dużej mierze dotyczą właśnie tych sektorów" - dodano.
Autor: tol//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock