Koszty zakupu energii mają znaleźć się na rachunkach. Projekt ministerstwa

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Schreiber: projekt dotyczący rekompensat za ceny energii będzie przedstawiony w ciągu kilku dni
Schreiber: projekt dotyczący rekompensat za ceny energii będzie przedstawiony w ciągu kilku dniTVN24
wideo 2/3
TVN24Schreiber: projekt dotyczący rekompensat za ceny energii będzie przedstawiony w ciągu kilku dni

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje, by sprzedawcy energii elektrycznej umieszczali koszty zakupu energii w informacji dla odbiorców. Resortu uzasadnia, że odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen prądu.

Koszt zakupu energii na rachunkach - projekt

Resort przedstawił projekt zmiany tzw. rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej. Zgodnie z propozycją tzw. sprzedawcy zobowiązani, których odbiorcy korzystają z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE, umieszczać będą w rozliczeniu towarzyszącym rachunkom za energię dodatkowe punkty o kosztach zakupu energii elektrycznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Odbiorcy energii elektrycznej powinni być powiadomieni w sposób przejrzysty i zrozumiały o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię elektryczną, które zostały zatwierdzone w decyzji taryfowej - podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji.

Koszty zakupu

Projekt precyzuje, że wśród tych kosztów sprzedawca ma przedstawić średnie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii z małych instalacji OZE oraz z instalacji na biogaz rolniczy.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, prawo nakazuje przedsiębiorstwom energetycznym udzielać rzetelnej informacji na temat cen i stawek opłat stosowanych w taryfach na sprzedaż i dystrybucję energię elektrycznej.

W szczególności ten obowiązek informacyjny jest istotny w przypadku planowanych podwyżek cen i stawek opłat za energię elektryczną - zaznaczono. Dla konsumentów szczególnie istotną jest informacja o strukturze kosztów, które wpływają na końcową cenę energii elektrycznej - wskazano również.

TREŚĆ PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości