Bank BPH zapowiada, że od dzisiaj 4 listopada 2016 roku od godziny 18.30 do niedzieli 6 listopada 2016 roku do godziny 21.00 planowana jest przerwa w dostępie do systemów oraz infolinii. Utrudnienia wynikają z podziału banku i zakończenia procesu nabycia wydzielonej części przez Alior Bank.
Chodzi konkretnie o zawieszenie dostępu do następujących systemów:
- głównej strony internetowej www.bph.pl, - stron bankowości elektronicznej Sez@m, BusinessNet oraz M@kler, - bankowości mobilnej, - płatności "Przelew z BPH" w sklepach internetowych, - Klientów Biura Maklerskiego, - infolinii obsługujących Klientów indywidulanych, biznesowych, korporacyjnych oraz Klientów Biura Maklerskiego.
Zwieszona zostanie także infolinia, a call center banku działać będzie wyłącznie w trybie informacyjnym.
Karty działają normalnie
Co ważne, ta niedostępność systemów bankowych nie będzie miała wpływu na realizację transakcji kartami płatniczymi. Wciąż będzie można nimi płacić w sklepach, punktach usługowych oraz Internecie, a także wypłacać pieniądze z bankomatów. Bank informuje także, że w piątek 4 listopada 2016 roku wszystkie centra biznesowe i placówki działają zgodnie z rozkładem, natomiast oddziały własne banku BPH zostały zamknięte o godz. 15.00.
Fuzja prawna w niedzielę
Niedogodności są skutkiem procesu fuzji BPH i Aliora, która zostanie sfinalizowana w najbliższą niedzielę. Nie będzie to jednak jeszcze fuzja operacyjna - ta zapewniałaby obsługę klientów przez ten sam system transakcyjny czy aplikację mobilną, a fuzja prawna. W poniedziałek, po tym, jak fuzja prawna tychże banków stanie się faktem, nastąpi podział BPH. Od tego momentu będzie on obsługiwał jedynie klientów indywidualnych, którzy zaciągnęli tam kredyty hipoteczne. Natomiast pozostała grupa klientów indywidualnych oraz biznesowych będzie obsługiwana przez Aliora. Wszelkie produkty i usługi poza kredytami hipotetycznymi będą przeniesione do Aliora.
Z BPH do Aliora
Do tego banku przeniesione będą wszystkie produkty i usługi poza kredytami hipotetycznymi. Jak informuje BPH wśród nich znajdą się: konta osobiste, karty do konta, karty kredytowe, kredyty gotówkowe, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH, rachunki inwestycyjne w Biurze Maklerskim, a także rachunki i kredyty firmowe, produkty transakcyjne dla firm i faktoring. Tym samym korzystający z tych usług staną się automatycznie klientami Alior Banku. "Zmiana nie będzie wymagać od Państwa podejmowania żadnych działań" - czytamy w komunikacie BPH. Numery rachunków bankowych i dane osobowe do kontaktu nie zmienią się. Produkty dla klientów biznesowych i korporacyjnych także będą od tej pory obsługiwane przez Alior Bank.
Te same placówki
"Po podziale Banku BPH wszystkie oddziały, placówki partnerskie i centra biznesowe zostaną przejęte przez Alior Bank. Będą Państwo obsługiwani w tych samych placówkach co dotychczas, oznaczonych logo Banku BPH. Zakres obsługi nie zmieni się dla produktów przejętych przez Alior Bank" - podaje bank. "Zwracamy również uwagę, że placówki Alior Banku (oznaczone logo Alior Bank) nie będą prowadzić obsługi produktów przejętych z Banku BPH. Natomiast placówki przejęte z Banku BPH (oznaczone logo Banku BPH) nie będą prowadzić obsługi produktów, z których Klienci korzystają obecnie w Alior Banku. Ujednolicenie obsługi w całej sieci placówek Alior Banku nastąpi w terminie późniejszym. Będziemy informować Klientów o kolejnych etapach tego procesu" - informuje bank BPH.
"Wszystkie prace zgodnie z planem"
"Prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH nastąpiło w siedem miesięcy od zawarcia umowy z GE. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, a nawet go wyprzedzają. Połączenie operacyjne zamierzamy zakończyć do 31 marca 2017 roku" - powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. Na koniec czerwca 2016 r. suma aktywów Alior Banku i wydzielonej części Banku BPH wynosiła odpowiednio 47 mld i 15 mld zł, czyli łącznie 62 mld zł. Alior podał, że transakcja ta przybliżyła go do realizacji strategicznego celu, jakim jest dołączenie do grona 5-6 największych banków w Polsce.
Zobacz Kaczyński: ustawa ws. kredytów nie może zrujnować systemu bankowego (Film z 18.10.2016)
Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP