Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie plus może wybudować kilka tysięcy lokali na gruntach należących do Poczty Polskiej - powiedział członek zarządu Poczty Paweł Skoworotko. Dodał, że bank może skorzystać obecnie z 16 hektarów gruntów między innymi w Warszawie, Lublinie, Gdańsku czy we Wrocławiu.
Przypomnijmy, że rządowy program Mieszkanie plus jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Krajowy Zasób Nieruchomości.
BGK Nieruchomości, będący spółką akcyjną Skarbu Państwa, w swoich pracach skupia się głównie na tworzeniu puli tanich mieszkań na najem. Powstawać one mają na gruntach samorządowych i prywatnych.
Poczta Polska podpisała w maju tego roku z BGK Nieruchomości umowę ramową, w której wskazano pięć dużych działek pod inwestycje mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie plus.
Mieszkania plus
- To dwie działki w Warszawie oraz po jednej we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku - łącznie o powierzchni ponad 9 hektarów - powiedział Paweł Skoworotko.
- W lipcu podpisaliśmy już umowę inwestycyjną, której zamierzeniem jest budowa około 750 mieszkań na warszawskich Odolanach, na terenie 5,8 ha, przy ul. Worcella i Sowińskiego. Jesteśmy w chwili obecnej na etapie prac związanych z powołaniem spółki celowej, do której aportem wniesiemy nieruchomości. Drugim partnerem będzie oczywiście BGKN - zaznaczył.
Jeśli spółka celowa otrzyma "warunki zabudowy", to budowa na tym terenie powinna rozpocząć się pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku, a planowany termin zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2020 roku. Dodał, że trwają uzgodnienia robocze z miastem Warszawa i Urzędem Dzielnicy Wola. - Pierwotnie zakładano budowę w tym miejscu około 1,1 tys. mieszkań, ale trzeba to było skorygować, ponieważ miasto Warszawa opracowuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, zakładający na znacznej części działki przy ulicy Worcella budowę ulic, zieleń oraz inwestycję oświatową, np. szkołę - mówił.
Inwestycje komercyjne
Jak zaznaczył, uzgadniane są również sposoby wyjścia Poczty Polskiej ze spółki celowej. - Albo zbędziemy swoje udziały na rzecz BGKN, albo - po wybudowaniu mieszkań - możemy przejąć lokale, a następnie zbywać je sami lub sprzedać je innemu operatorowi. W ten sposób zarobimy na tej nieruchomości - tłumaczył. Powiedział, że BGKN wyraził także wolę zakupu 3-hektarowej nieruchomości Poczty we Wrocławiu, przy ul. Kolejowej. - Na tym etapie wyłaniamy rzeczoznawcę, który ma oszacować wartość tego terenu - wskazał. Poczta Polska - jak mówił Skoworotko - przygotowuje aneks do umowy ramowej, która rozszerzy zakres współpracy z BGKN o kolejne działki: w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Chełmie. - To dodatkowe 6 hektarów, na których mogą powstać lokale mieszkalne w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział. - Niektóre nasze tereny nie są przeznaczone pod Mieszkanie plus - położone są w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie koszt gruntu będzie zbyt wysoki pod budowę mieszkań na wynajem w ramach tego programu - poinformował. Wyjaśnił, że w takim przypadku Poczta Polska także przewiduje współpracę z BGKN, ale nie w ramach Mieszkania plus. - Rozważamy wejście w inwestycje mieszkaniowe komercyjne i oczywiście wyjście z nich na odpowiednim etapie - dodał. Skoworotko powiedział, że spółka dysponuje także nieruchomością w Warszawie, w "bardzo atrakcyjnym miejscu". - Planujemy w tej lokalizacji budownictwo mieszkaniowe, ale w pełni komercyjne. Być może już niedługo będziemy szukać partnera, z którym podpiszemy umowę w tym zakresie - podsumował.
Duży zysk
Z kolei Krajowy Zasób Nieruchomości stanowi operatora inwestycji, powstających na gruntach Skarbu Państwa, także z udziałem środków publicznych. Współpraca Poczty Polskiej z Krajowym Zasobem Nieruchomości ruszyła 11 września tego roku, od wejścia w życie ustawy o KZN.
Skoworotko przypomniał, że utworzono tzw. bank ziemi, który gromadzi nieruchomości należące do państwowych agencji i spółek Skarbu Państwa i to między innymi na nich mają powstać lokale w ramach programu Mieszkanie plus.
Zdaniem członka zarządu, na nieruchomościach wniesionych do Krajowego Zasobu Nieruchomości Poczta Polska może zarobić około 40 milionów złotych. - Mamy nieruchomości, które są zbędne, a można je zaadaptować na mieszkania lub przeznaczyć na cele mieszkaniowe w ramach Mieszkania plus - przyznał. Jeżeli KZN nie będzie zainteresowany tymi terenami, Poczta Polska będzie je chciała sprzedać na wolnym rynku. Jak zaznaczył Skoworotko, na niektórych nieruchomościach wskazanych przez Pocztę stoją budynki pocztowe, pustostany, które po adaptacji mogą nadawać się na mieszkania.
Autor: mb/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock