"Unia fiskalna", a Londyn z boku. Dwie prędkości? Niekoniecznie

Aktualizacja:
09.12 | - Unia nam się trochę rozwarstwiła. Pytanie na jak długo - tak dotychczasowe ustalenia w Brukseli komentuje w rozmowie z tvn24.pl Rafał Trzaskowski, ekspert z Centrum Natolin. Wobec weta Wielkiej Brytanii, które uniemożliwia jednomyślną zmianę traktatu UE, co najmniej 24 państwa wspólnoty pójdą własną drogą i zaostrzą rygory fiskalne za pomocą oddzielnej umowy międzyrządowej. Takie porozumienie może w przyszłości stać się jednym z powodów rozpadu UE, lub stanie się jej częścią. Wszystko zależy do tego, co uradzą politycy w Brukseli. (TVN24)
Rozłamu nie ma, ale wprowadzenie nowych umów zajmie dużo czasuTVN24 (Fot. EPA)

- Unia nam się trochę rozwarstwiła. Pytanie na jak długo - tak dotychczasowe ustalenia w Brukseli komentuje w rozmowie z tvn24.pl Rafał Trzaskowski, ekspert z Centrum Natolin. Wobec weta Wielkiej Brytanii, które uniemożliwia jednomyślną zmianę traktatu UE, co najmniej 24 państwa wspólnoty pójdą własną drogą i zaostrzą rygory fiskalne za pomocą oddzielnej umowy międzyrządowej. Takie porozumienie może w przyszłości stać się jednym z powodów rozpadu UE, lub stanie się jej częścią. Wszystko zależy do tego, co uradzą politycy w Brukseli.

David Cameron oświadczył w piątek o godzinie piątej rano, po całonocnych negocjacjach w Brukseli, że nie zgodzi się na zmianę traktatu, ponieważ nie służy to interesom jego kraju. Z premierem Wielkiej Brytanii stanęły ramię w ramię Szwecja i Czechy. Bez zgody wszystkich państw UE nie jest możliwa zmiana traktatu, który jest czymś w rodzaju konstytucji UE.

Zdeterminowane przeforsować zmiany Niemcy i Francja, zdobyły poparcie wszystkich krajów euro i siedmiu innych, w tym Polski. Opracowane przez Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego propozycje utworzenia swoistej "unii fiskalnej", które oznaczają wprowadzenie bardziej rygorystycznych metod kontroli finansów państw wspólnoty. Mają one zostać przyjęte w formie "umowy międzyrządowej", która formalnie zostanie zawarta "obok" UE i nie będzie częścią porządku prawnego wspólnoty.

Fuzja czy dyfuzja?

Jak powiedział wiceminister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, przedstawiciele państw UE jeszcze nie zdefiniowali jak dokładnie będzie wyglądała nowa umowa, którą chcą podpisać 24 kraje. Jak tłumaczy Trzaskowski, niezależnie od szczegółów, to porozumienie będzie jakby "obok" wszystkich istniejących praw i traktatów Wspólnoty. - Zaletą takiej umowy jest to, że będzie mogła powstać szybko - dodaje ekspert.

Ważne będzie jednak to czy przywódcy unijni napiszą nową umowę tak, aby była zgodna z prawem unijnym i przystosowana do ewentualnego włączenia jej w przyszłości do traktatów. - Mamy już takie precedensy - mówi Trzaskowski. Umowy najpierw zawierane przez grupę państw, z czasem zyskiwały akceptację całej UE i stawały się prawem obowiązującym Wspólnotę.

Kluczowe w tym zakresie jest to, czy nowa "unia fiskalna" będzie korzystać z instytucji i rozwiązań już funkcjonujących w UE. Francja chciała budować oddzielne organy, które miałyby zająć się kontrolą ustaleń zawartych w nowej umowie. Według Trzaskowskiego, skutkowałoby to w przyszłości osłabieniem Wspólnoty i pogłębianiem rozłamu.

Pomysły Paryża zostały jednak niemal na pewno zduszone przez Berlin, który optuje za korzystaniem z już istniejących instytucji UE. Niemców w tym zakresie popiera między innymi Polska.

Próg wejścia

Nie wiadomo też na jakich warunkach prawnych ta umowa będzie ratyfikowana. Jacek Stawiski

Wszystkie kraje, które chcą narzucić sobie ostre ograniczenia co do tego, w jakim stopniu mogą się zadłużać, obecnie już są zadłużone ponad miarę i ciągle pożyczają pieniądze. Na dodatek proponowane rozwiązania nie rozwiążą obecnego kryzysu, mają być jedynie remedium na problemy w przyszłości.

Ważny jest jednak sygnał do rynków finansowych, iż kraje UE chcą oszczędzać i są zdeterminowane. Może to polepszyć nastroje na rynkach i załagodzić obecne problemy. Ważne jest więc, aby proponowane rozwiązania weszły jak najszybciej w życie.

Którędy droga?

- Nie wiadomo też na jakich warunkach prawnych ta umowa będzie ratyfikowana - tłumaczy Stawiski. - Szczegóły prawne będą dopiero ustalane - wtóruje Piotr Kuczyński, analityk Xelion.

Prawdopodobnie będzie to umowa międzynarodowa, wymagająca ratyfikacji jak każda inna. Ponieważ będzie ona oznaczać oddanie części suwerennych uprawnień organom międzynarodowym, w Polsce na przykład będzie to oznaczać głosowanie w Sejmie i Senacie (wymagana zgoda 2/3 posłów i senatorów przy obecności co najmniej połowy ustawowych) i podpis prezydenta.

Być może w niektórych krajach niezbędne będzie referendum, jak na przykład w Irlandii. Będzie to kolejnym problemem i potencjalnym opóźnieniem. Jak powiedziała irlandzka minister stanu ds. europejskich Lucinda Creighton, szansa na to, że będzie konieczność "zapytania się obywateli" wynosi 50 na 50.

Dwie prędkości?

Cameron bał się zmiany traktatu, bo to wymagałoby referendum w kraju, które mogłoby się stać plebiscytem nad tym, czy w ogóle wyjść z Wspólnoty. Krzysztof Bobiński

Wielka Brytania od zawsze odgrywała rolę "hamulcowego" w sytuacjach, gdy dyskutowano nad zacieśnianiem współpracy wewnętrznej. Londyn nie należy do strefy euro i do strefy Schengen. Oparcie się więc planom narzucenia centralnych wymogów fiskalnych było oczywistym krokiem. Dużą rolę w tym odgrywa londyńskie City, które należy do kilku najważniejszych centrów finansowych na świecie. Unijne regulacje byłyby szkodliwe dla londyńskich finansistów.

- Jednak dotychczas wszystkie decyzje były podejmowane wspólnie - mówi Traszkowski. Jak mówi ekspert, nawet gdy Londyn w przeszłości decydował się nie przyjąć pewnych rozwiązań, to brał udział w ich tworzeniu. - Teraz przez weto Camerona wymuszone przez eurosceptyków Wielka Brytania postawiła się na marginesie - dodaje Traszkowski.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (Fot. EPA)

Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters