Zgodnie z potoczną opinią, angielskie potrawy nie należą do szczególnie wykwintnych. Wielu twierdzi, że są ciężkie, tłuste i bez smaku. Ogromne ilości oleju po smażonej rybie i frytkach znalazły jednak nowe zastosowanie. W londyńskich taksówkach.
Firma Uptown postanowiła zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego oraz kieszeni londyńskich taksówkarzy. Zbierane odpady olejowe z restauracji i pubów przekształca w biodiesel.
Ekologiczne i do tego działa
Zużyty olej jest filtrowany w rafinerii. Musi tam poleżakować, a potem zostaje poddany obróbce chemicznej. Dodany zostaje metanolan sodu, usunięty glicerol i voila – mamy gotowe do użycia paliwo ekologiczne.
Biodiesel uzyskany ze zużytego oleju spożywczego jest czysty, ładnie pachnie i ma zielony kolor. Do tego jest bardzo tani. Taksówkarze zaoszczędzają nawet 15 funtów (ok. 70 zł) na baku.
Ograniczają emisję CO2
Do biopaliwa przekonują się nie tylko taksówkarze. Uptown podpisało niedawno umowę z PricewaterhouseCoopers na dostarczanie do ich siedzib zielonego oleju. Ma zaopatrywać biura w 45 tysięcy litrów miesięcznie, co w rezultacie ma zaspokoić 25 proc. energetycznego zapotrzebowania firmy.
Jason Askey-Wood, współwłaściciel Uptown ma nadzieję, że takie firmy jak jego, obniżą emisję dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu