Tajemniczy inwestor zmienia plany stoczni

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Stocznia Szczecińska nie może pracować

Inwestorzy zainteresowani zakupem stoczni Gdynia i Szczecin mogą składać oferty w resorcie skarbu do piątku - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Wcześniej MSP dawało czas inwestorom na przesłanie ofert do 4-5 sierpnia. Prolongatę zastosowano na prośbę zainteresowanego ofertą inwestora.

- Podpisałem przedłużenie tego okresu do piątku, do 8 sierpnia, do godz. 14.00, w związku z prośbą jednego z inwestorów, który jest zainteresowany złożeniem oferty - poinformował wiceminister. Nie chciał jednak ujawnić nazwy firmy.

Tajemniczy inwestor

- Na życzenie inwestora nie podajemy jego nazwy" - powiedział. Podkreślił, że "termin został przedłużony dla wszystkich, którzy są zainteresowani udziałem w restrukturyzacji i prywatyzacji zakładów w Gdyni i Szczecinie".

Gawlik nie chciał zdradzić, ile nowych ofert na zakup stoczni wpłynęło do tej pory do resortu. W piątek ukraińska firma ISD Polska przesłała do MSP plan restrukturyzacji dla stoczni Gdynia. Oferta przewiduje minimalny wkład własny inwestora w wysokości 320 mln euro. Według rzecznika ISD Polska Jacka Łęskiego, może on sięgnąć nawet 640 mln euro. "Będzie to zależało m.in. od tego, na ile uda się zlikwidować ryzyka związane z działalnością stoczni" - wyjaśnił rzecznik.

Krótka historia stoczni

Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować oba zakłady. Zakupem stoczni Szczecin są zainteresowane m.in. firma z Pomorza Mostostal Chojnice; zakład w Gdyni chce kupić Polish Shipbuilding Company. Firma ISD Polska (ukraiński Donbas) planuje połączenie i wspólną restrukturyzację stoczni Gdańsk i Gdynia.

lad /el

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24