Minister Finansów Mateusz Szczurek powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat, że resort planuje w 2017 roku obniżyć główną stawkę podatku VAT z 23 do 22 proc. Uznał też, że mało prawdopodobne jest, aby Polska weszła do strefy euro do końca 2020 roku.
Mateusz Szczurek potwierdził, że jego resort zamieścił w "Programie konwergencji" plan powrotu głównej stawki VAT do 22 proc. Obecnie podatek ten wynosi 23 proc. - Zaproponujemy na posiedzeniu Rady Ministrów, aby od 2017 roku główna stawka VAT powróciła do 22 proc. - mówił Szczurek.
Poczekamy na euro
Szef resortu finansów stwierdził również, że Polska raczej nie wejdzie do strefy euro do 2020 roku. - Myślę, że do końca dekady, czyli do końca 2020 roku jest mało prawdopodobne, abyśmy w Polsce płacili w euro - stwierdził.
Zdaniem prof. Marka Belki, prezesa Narodowego Banku Polskiego wprowadzenie w Polsce euro mogłoby korzystnie wpłynąć na stabilizację sytuacji finansowej naszego kraju i dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa. - Tak może być, ale tylko wtedy, kiedy za członkostwem w strefie euro będzie stała silna gospodarka. Warto wchodzić do strefy euro, ale dopiero wtedy, gdy będzie to korzystne i bezpieczne dla polskiej gospodarki - uważa Szczurek.
ZUS czy OFE?
Minister powiedział, że nie może dać rekomendacji przyszłym emerytom w sprawie wyboru pomiędzy OFE i ZUS. - To decyzja przyszłego emeryta, czy chce zaryzykować i korzystać na ewentualnych wzrostach na giełdzie, czy też woli zdać się w całości indeksację na subkoncie w ZUS. Rząd zakładał, że tylko 50 proc. uprawnionych wybierze OFE po to, aby nie sugerować decyzji w żadną stronę - podkreślił Szczurek i dodał, że ważne jest to, że Polacy w końcu mają wybór. Do 16 kwietnia tego roku tylko 25,3 tys. osób złożyło deklarację. - Początek jest bardzo rozczarowujący dla OFE. Niewielu Polaków dokonało już wyboru, ale nie wątpię, że pod koniec lipca, czyli w okresie, kiedy będzie kończył się okres wyboru liczba chętnych będzie większa - stwierdził minister.
Co zrobi TK?
Trybunał Konstytucyjny bada zgodność niektórych zapisów ustawy emerytalnej z ustawą zasadniczą. Zdaniem Matusza Szczurka kluczowym zapisem ustawy jest przekazanie 51,5 proc. aktywów OFE do ZUS i umorzenie części długu publicznego. - To 7 proc. PKB. To kluczowy element dla finansów publicznych. Jesteśmy niemal pewni, że ta część ustawy jest zgodna z konstytucją, ale gdyby TK uznał inaczej to wtedy mielibyśmy znaczący skok długu publicznego oraz problem ze spełnieniem kryteriów wymaganych przez Komisję i Radę Unii Europejskiej - mówił Szczurek i dodał, że same wyższe koszty obsługi długu oznaczałby konieczność oszczędzania w innych miejscach. - Po to, aby spełnić plany średnioterminowe, do których jesteśmy zobowiązani - wyjaśnił.
Zmiany w podatkach
Kiedy Mateusz Szczurek obejmował kierownictwo w resorcie finansów zapowiadał zmiany w systemie podatkowym. Jak miałyby wyglądać? - Naszą filozofią zmian w podatkach jest ułatwienie, uproszczenie sytuacji dla tych, którzy uczciwie płacą podatki, a jednocześnie uszczelnienie systemu dla hochsztaplerów i tych, którzy unikają płacenia - wyjaśniał minister.
- Wiele można zmienić w funkcjonowaniu ordynacji podatkowej. Chcemy zwiększyć różnicę pomiędzy odsetkami karnymi dla tych, którzy sami poprawiają błędy w rozliczeniach podatkowych a tymi, którzy unikają płacenia. O wiele bardziej będzie opłacało się samemu i szybko korygować błędy wobec fiskusa. Jednocześnie bardziej karane unikanie płacenia podatków - wyjaśnia. Ministerstwo chce też zachęcać klientów sklepów do odbierania paragonów, które są dowodem na to, że usługa jest świadczona legalnie, a VAT od niej zostanie odprowadzony. - Paragony za usługi bardzo często nie są wydawane. Przewidujemy atrakcyjne nagrody, wśród których co miesiąc będzie rozlosowany samochód dla tych, którzy zarejestrują taki paragon w systemie. Chcemy, aby Polacy brali paragony, bo to się wszystkim opłaca. To w interesie wszystkich Polaków - mówił Szczurek.
Autor: msz//bgr / Źródło: TVN24 BiS