92-letni kanadyjski przedsiębiorca czeskiego pochodzenia, syn założyciela słynnej firmy obuwniczej "Bata" - Tomasza Baty - będzie domagał się od władz Czech odszkodowania za przejęty po wojnie przez państwo majątek firmy.
Bata junior możliwość ubiegania się o rekompensatę uzyskał dzięki wyrokowi sądu, który oczyścił jego rodzinę z zarzutów o kolaborację z nazistami, na podstawie których po drugiej wojnie światowej znacjonalizowano przedsiębiorstwo jego ojca.
Prokuratura generalna w Pradze podczas zeszłotygodniowej rozprawy przedstawiła dowody, potwierdzające wsparcie udzielane oddziałom walczącym z nazistami, a także świadectwa Żydów - pracowników zakładów Baty, których przyrodni brat założyciela fabryki i stryj baty juniora - Jan Antonin uchronił przed wysłaniem do obozów koncentracyjnych.
W zeszłym tygodniu sąd w Pradze oczyścił Jana Antonina Batę z zarzutów i orzekł, że jest niewinny. O rehabilitację zmarłego w 1965 roku Jana Antonina zabiegała rodzina.
- Mój stryj był odważnym patriotą, który wspierał czechosłowackie władze na uchodźstwie, walkę z faszyzmem i nigdy, podobnie jak pozostali członkowie rodziny, nie sprzeniewierzył się czeskim wartościom - mówił po ogłoszeniu wyroku Tomasz Bata junior.
Burzliwa historia
Na początku XX wieku "Bata" z niewielkiej firmy rodzinnej stała się jednym z największych czeskich przedsiębiorstw. Firma z siedzibą w Zlinie (na Morawach) sławę zyskała dzięki masowej produkcji i niskim cenom wytwarzanego obuwia. Jako pierwsza w świecie wprowadziła też ceny ułamkowe, z końcówką ".99" i wdrożyła program zarządzania jakością.
W latach 20. już jako wielkie przedsiębiorstwo "Bata" zaczęła wchodzić na rynki zagraniczne, m.in. otworzyła swoje zakłady w Chełmku, w województwie małopolskim.
Komunistyczne władze powojennej Czechosłowacji postawiły późniejszemu właścicielowi firmy - Janowi Antoninowi Bacie zarzuty współpracy z hitlerowcami. Komuniści skazali go zaocznie na 15 lat więzienia za "unikanie walki z nazistami". On sam w marcu 1939 roku - tuż przed wkroczeniem wojsk Hitlera do Czechosłowacji - wyjechał do Wielkiej Brytanii, a potem do Ameryki.
Po drugiej wojnie światowej firma z Czechosłowacji przeniosła działalność do Kanady.
Źródło: PAP, tvn24.pl