Najnowsze

Singapur najdroższym miastem świata. Europa tuż za nim

Najnowsze


Silniejsza waluta i wzrost cen wywindowały Singapur na pierwsze miejsce w rankingu najdroższych miast świata. Azjatyckie państwo-miasto zdetronizowało Tokio, które ze względu na spadek notowań jena znalazło się dopiero na 6. pozycji.

Kolejne lokaty po Singapurze zajęły w rankingu Paryż, Oslo, Zurich i Sydney.

Półroczny ranking „Worldwide Cost of Living Survey” opracowała Economist Intelligence Unit.

Tworzony jest on na podstawie porównań cen produktów i usług, takich jak żywność, odzież, transport, szkolnictwo prywatne oraz pomoc domowa. Punktem odniesienia jest Nowy Jork (26. miejsce).

Awans azjatyckiej metropolii o pięć pozycji w porównaniu z poprzednim notowaniem to wynik, m.in. rekordowego wzrostu cen nieruchomości w ostatnich latach. Jest to spowodowane rosnącym wzbogacaniem się społeczeństwa oraz napływu zamożnych cudzoziemców.

Jak wynika z badania Mercer LLC w 2013 r. Singapur zajął piąte miejsce, wśród najdroższych lokalizacji dla emigrantów z 214 badanych miast.

Stopa bezrobocia na poziomie 1,8 proc

Eksperci podkreślają, że awans Singapuru to zasługa ekspansji sektora bankowości prywatnej i rozwoju państwa jako regionalnego huba dla wielu globalnych firm. Pracowników kadry kierowniczej kuszą wysokie zarobki, większe niż w Hongkongu

Singapurski dolar zyskał ponad 35 proc. w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Roczna inflacja w ciągu ostatnich 10 lat wynosi średnio 2,8 proc. w porównaniu z 1 proc. w poprzedniej dekadzie. Bezrobocie w ostatnim kwartale 2013 r. utrzymało się na poziomie zaledwie 1,8 proc.

Drogi transport, ubrania i opłaty samochodowe

Koszty transportu w Singapurze są trzykrotnie wyższe niż w Nowym Jorku. Jest to także najdroższe miejsce dla kupujących markową odzież, która importowana jest z Europy.

Posiadanie samochodu w Singapurze wiąże się z opłatą akcyzy i obowiązkowej rejestracji, która jest dwukrotnie większa od wartości rynkowej pojazdu. Ograniczeniom, z uwagi na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, podlegają przy tym zezwolenia na zakup aut wydawane przez władze.

Autor: ToL//gry / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości