Połowa Polaków żyje na kredyt

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huDługi rosną w kryzysie

- Prawie 50 proc. Polaków żyje na kredyt, 26 proc. ma zaległości w spłatach zadłużenia - wynika z badań Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Aż 1/3 respondentów nie czuje się zobowiązana do spłaty zadłużenia, bo liczy, że sytuacja "sama się rozwiąże".

Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przygotowało badanie na inaugurację ogólnopolskiej akcji, która ma promować odpowiedzialne zadłużanie się. W tym celu powstał portal www.naszedługi.pl.

Kampanię prowadzi firma KRUK SA pod patronatem Centrum, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Dzięki serwisowi osoby, które mają problem ze spłatą zadłużenia, uzyskają odpowiedzi na pytania i pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych.

Dług "się spłaci"

A problemów tego rodzaju Polacy mają coraz więcej. Nie dość, że prawie połowa z nas finansuje bieżące wydatki pożyczonymi pieniędzmi, to coraz bardziej uciekamy od ich regulowania.

- Z badań wynika, że kryzys przyczynił się do pogłębienia problemów ze spłacaniem kredytów. Respondenci zgłaszali, że sami mają z tym problemy, jak i obserwują je wśród rodziny i znajomych - powiedział prof. Tomasz Zaleśkiewicz z Centrum.

Dodał, że w przypadku zadłużenia na kartach kredytowych co trzecia osoba twierdzi, że nie podejmuje żadnych aktywnych działań, aby poradzić sobie z tym problemem.

Badanie Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przeprowadziło w dniach 23-27 października 2009 r. na grupie 520 osób w wieku od 18 do 65 lat.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu