PGNiG prowadzi obecnie rozmowy z jednym potencjalnym partnerem zagranicznym w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków - poinformował wiceprezes spółki Marek Karabuła.
- Jesteśmy w kontakcie z partnerem zagranicznym (w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego - red.) - powiedział dziennikarzom Karabuła.
Dodał, że potencjalny partner miałby wnieść kapitał i know-how.
Poinformował jednocześnie, że wcześniej PGNiG prowadził rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami z zagranicy. Tamten etap jednak został już zamknięty.
- Partnerzy stwierdzili, że dane, które im wówczas udostępniliśmy nie stanowiły przesłanki, aby prowadzić dalsze rozmowy - powiedział wiceprezes.
Pod koniec stycznia PGNiG podało, że podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy w poszukiwaniach i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski - z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM. Zgodnie z podpisanymi dokumentami, firmy będą wspólnie poszukiwały gazu na należącej do PGNiG koncesji Wejherowo.
Mniej niż się spodziewano
Z opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.
To około dziesięciokrotnie mniej niż mówiły pierwsze amerykańskie szacunki tych zasobów (5,3 bln m sześc.), ale jednocześnie kilka razy więcej, niż zawierają udokumentowane złoża konwencjonalne (145 mld m sześc.). W raporcie zaznaczono jednocześnie, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i wynieść do 1,92 bln m sześc.
Autorzy raportu podkreślali, że jest on konserwatywny i kolejne badania mogą doprowadzić do podniesienia szacunków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24