Pasażerowie linii PLL LOT oraz Eurolot będą mogli podróżować na tzw. jednym bilecie w ramach siatki połączeń obu przewoźników. Porozumienie w tej sprawie podpisały obie spółki, których większościowym właścicielem jest Skarb Państwa.
Podpisana umowa dotyczy współpracy na zasadach code-share, czyli wspólnych rezerwacji na prawie wszystkich trasach obsługiwanych przez Eurolot. Dla pasażera oznacza to większą dostępność połączeń. - W praktyce pasażer będzie mógł m.in. poprzez stronę internetową LOT-u i Eurolotu kupić bilety na rejsy realizowane przez Eurolot. Jedną z najważniejszych zalet tej współpracy jest umożliwienie podróżnym przelotu na tzw. jednym bilecie, co znacznie wpłynie na komfort i szybkość odprawy pasażerów przesiadających się na kolejne odcinki trasy - powiedziała we wtorek rzeczniczka Eurolotu Karolina Bursa.
Zmiany zgodne z planem
Jak napisał w komunikacie LOT, w jego przypadku zawarcie umowy z Eurolotem jest jednym z elementów modyfikacji w siatce połączeń wprowadzanych zgodnie z założeniami planu restrukturyzacji. Kilka tygodni temu podobne partnerstwo zostało rozszerzone z Turkish Airlines. Spółka zaznacza, że działania te są podejmowane z uwzględnieniem wymagań stawianych przez Komisję Europejską. Jeszcze we wtorek w systemie rezerwacyjnym PLL LOT zostanie zamieszczona lista kierunków Eurolotu, na które od 21 lipca podróżni będą mogli już kupować bilety. Eurolot ma podpisaną umowę z LOT-em na wynajem pięciu samolotów typu bombardier razem z załogą. W sezonie letnim samoloty te wykonują rejsy krajowe oraz niektóre europejskie dla PLL LOT.
LOT i Eurolot
Eurolot działa na rynku od 1996 r. Od lipca 2011 r. wykonuje własne połączenia lotnicze między głównymi portami regionalnymi w Polsce. W 2012 roku rozpoczął realizację strategii łączenia polskich miast z wieloma regionami i największymi miastami Europy. Firma wykonuje także czartery i rejsy na zlecenie innych przewoźników, m.in. LOT-u. Przewoźnik lata obecnie na 38 trasach w Polsce i w Europie. PLL LOT od 1929 r. łączą Polskę ze światem. Obecnie samoloty LOT-u latają do blisko 60 miast w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Skarb Państwa ma 62,10 proc. akcji Eurolotu, a pozostałe 37,9 proc. należy do Towarzystwa Finansowego Silesia. W przypadku PLL LOT, Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc.; pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.
Autor: mn//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe