Autostradami Polska będzie stała. "Jesteśmy na półmetku"

Najnowsze

TVN24 BiSPolskie autostrady w budowie. Kiedy sieć będzie gotowa?

Jesteśmy na półmetku realizowania programu budowy autostrad w Polsce - uważa Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego. - Dziś mamy około 3,3 tys. km, a cel to 7,5 tys. km dróg ekspresowych i autostrad - podkreślił Adrian Furgalski z TOR.

Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego mówił w TVN24 BiŚ, że decyzja Generalnej Dyrekcji Krajowych Dróg i Autostrad w sprawie dokończenia sieci autostrad w Polsce jest słuszna.

- To kontynuacja. Będziemy nie dokańczać, a kontynuować program. Dziś jesteśmy na półmetku. Czeka nas jeszcze wiele pracy, która zamknie sieć podstawową - uważa Zbigniew Kotlarek.

Jakie cele?

Adrian Furgalski, ekspert zespołu doradców gospodarczych TOR przypomniał, że punktem docelowym jest budowa 7,5 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. - Dziś mamy około 3,3 tys. km - mówi Furgalski i dodaje, że najważniejszą kwestią jest teraz finansowanie reszty planowanych dróg. - Trzeba zacząć myśleć o systemie po roku 2020, który będzie uwzględniał w większej mierze pieniądze krajowe - powiedział Furgalski. Ekspert TOR przypomniał również, że poprzedni rząd PO-PSL dwukrotnie zwiększył zakres budowy dróg oraz ich finansowanie. - Z 2,2 tys. km do 4,6 tys. km, a pieniądze z 93 na 107 mld złotych. Nowy rząd policzył to i mówi, że sporo brakuje, bo wartość to 198 mld zł. Gdzie jest prawda? Pewnie jak zwykle po środku - mówił Furgalski i wyliczył, że brak to nie 91 mld zł, ale 35-40 mld zł.

Skąd pieniądze

Zbigniew Kotlarek podkreślił, że nikt w Polsce nie wie, co pod względem finansowym będzie działo się po 2025 roku z budową dróg. - Szuka się rozwiązań. Jest hasło, aby budować taniej - mówił Kotlarek i dodał, że część pieniędzy na budowę dróg może pochodzić z poboru opłat. - Jednak nas system jest nieszczelny. Te wpływy, które pozyskujemy one nie bilansują zobowiązań Krajowego Funduszu Drogowego - powiedział Kotlarek i dodał, że nie wiadomo, czy w takim razie uda się ubierać pieniądze na nowe inwestycje. - Obawiam się, że nie - dodał.

Program "Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiŚ.

Autor: msz//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ